Bakliyat ve Makarna

Anadolu Lezzetleri “Uşak” Sarı Mercimek


Uzun zamandır Migros marketlerde satılan Anadolu Lezzetleri yeni mevuzat ile birlikte artık besin değerleri tablosuyla birlikte satışa sunuluyor. Bu da Anadolu’nun birçok yöresinden farklı geleneksel ürünlerle ilgili sizlere bilgilendirme yapmamızın önünü açıyor. İncelemelerimize Uşak yöresinden Sarı Mercimek ürünüyle başlayacağız. Ürün 500 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün Migros Ticaret A.Ş. adına Yayla markasıyla bildiğimiz Yayla Agro Gıda San. ve Nak. A.Ş. tarafından üretildiğini görüyoruz. Ürün Anadolu Lezzetleri markasının yanısıra; Yayla markasıyla da satılmaktadır.

Uşak yöresine ait geleneksel bir bakliyat olan Sarı mercimek özellikle protein ve lif oranıyla dikkat çekiyor. 100 gr.’da 24,5 gr. Protein içeren Sarı mercimek, içerdiği 46,4 gr. Karbonhidrata karşılık tam 15,8 gr. Lif barındırıyor. Bu da birçok bakliyatta olduğu gibi bu geleneksel ürünün içerdiği yüksek lif ile tüketim sonrasında kan şekerimizin uzun süre dengede kalacağını yani uzun süre tokluk yaşayacağımızı gösteriyor. Ürünün 100 gr.’lık tüketimi günlük protein ihtiyacımızın yarısını tek başına karşılamaya yetiyor.

Bin yılı aşkındır insanlar tarafından tüketilmekte olan mercimek özellikle Bereketli Hilal olarak bilinen güneydoğu bölgemizi de kapsayan alanda üretilirken; Sarı mercimek Uşak, Kütahya ve Manisa’da üretiliyor. Sadece bu bölgede az miktarda yetişen, çorbalık mercimek çeşidi olarak öne çıkan Sarı mercimeğin her yıl Temmuz ayında hasadı tamamlanıyor. Ülkemizde ayrıca Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Adıyaman, Çorum ve Yozgat’ta diğer mercimek çeşitleri üretilmektedir. Sarı Mercimek ile ilgili geçtiğimiz yıllarda ulusal basına üretimin azaldığına dair haberler yansımıştı. #NeYediğiniziBilin

🔍Anadolu Lezzetleri Sarı Mercimek Besin Değerleri
👉Enerji 161 kcal
👉Karbonhidrat 23,2 gr.
👉Yağ 0,4 gr.
👉Protein 12,3 gr.
👉Lif 7,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (50 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri