Bisküvi ve Kurabiye

Torku Davet Damla Çikolatalı Bisküvi


“Doğal olarak” sloganıyla satılan fakat içeriğinde şaşırtıcı şekilde yapay çikolata aroması ve yapay tereyağ aroması bulunan Torku’nun Davet çay saati ürününü inceleyeceğiz; Torku Davet Damla Çikolatalı Bisküvi. Ürün 180 gr.’lık paketlerde satılıyor. “Fırından en taze haliyle” ifadesiyle satılan üründe ilk 3 sırada; Buğday unu, Şeker ve Bitkisel yağlar bulunuyor. Ürün sofra şekerinin yanı sıra; invert şeker şurubu içeriyor.

Üründe kullanılan bitkisel yağlara baktığımızda Eti bisküvilerinde artık alıştığımız dörtlüyü Torku’da da görüyoruz; Palm, Kanola, Ayçiçek ve Pamuk. Üründe Palm yağı olduğu biliyorsunuz birkaç aydır özellikle hesabımızın şikayetleri ve çabaları sonrasında yazılmaya başlanmış, Hurma yağı kandırmacasından vazgeçilmişti. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 19,5 gr. yağ içeriyor ve bu yağın 7,6 gramı doymuş yağdan ibarettir. Üründen alınan kalorinin %14,4’ü doymuş yağdan gelmektedir.

Üründe 2. Sırada sofra şekeri var demiştik. Üründe bunun yanısıra bir de sofra şekerinden imal edilmiş İnvert şeker şurubu bulunuyor. Sofra şekerinin sakkaroz yani glikoz ve fruktoz içerdiği gerçeğiyle baktığımızdaysa aslında İnvert şeker şurubunun da bir tür sakkaroz şurubu yani glikoz-fruktoz şurubu olduğunu kolayca anlayabiliyoruz. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 25,2 gr. şeker bulunuyor. Bu da 35 gr.’lık tek porsiyonda 7,6 gr. yani yaklaşık 4 tane şekere denk geliyor. Ürün bu şeker ve karbonhidrat yüküne karşılık tek porsiyonda 1,1 gr. lif içeriyor.

Ürünün damla çikolatalı olduğunu söylemiştik. Ürün %5 oranında – yani tek pakette 9 gr. Damla çikolata içeriyor. Üründe ayrıca oranı %5’ten daha az olduğunu bildiğimiz fakat net oranı açıklanmayan Pastörize yumurta ve yağsız süt tozu bulunuyor. İlginç bir detay; içeriğinde Palm yağı dahil olmak üzere 4 farklı bitkisel yağ içeren ürün Tereyağ içermemesine rağmen; Tereyağ aroma vericisi içeriyor. Üründe ayrıca çikolata aroma vericisi de bulunuyor. Yani üründen mis gibi tereyağ ve çikolata kokuları alıyorsanız; bilin ki bu yapay aroma vericilerden kaynaklanan bir illüzyonun parçasıdır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Kanola, Ayçiçek, Pamuk), İnvert şeker şurubu, Damla çikolata (%5), Pastörize yumurta, Yağsız süt tozu, Tuz, Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Emülgatörler (Ayçiçek lesitini), Aroma Vericiler (Çikolata, Tereyağ)
🔍Torku Davet Besin Değerleri
👉Enerji 142 kcal
👉Şeker 7,6 gr.
👉Yağ 5,9 gr.
👉Protein 2 gr.
👉Lif 1,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (35 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri