Çikolata ve Gofret

Eker Çikolatalı Puding


Dün File marketlerdeki süt reyonunda Kral Şakir figürleriyle – benim bile – dikkatimi çeken bir ürünü inceleyeceğiz; Eker Çikolatalı Puding. Ürün üzerinde çizgi film karakterleriyle özellikle çocukların dikkatini çekmek üzere tasarlanmış, aç ve hemen tüket modeliyle satılan bir ürün. Ürün 65 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pastörize inek sütü, Şeker ve Süt kreması bulunuyor. Üründe ayrıca mısır nişastası, kakao tozu ve bitter çikolata var. Üründe ayrıca kıvam arttırıcı olarak Karragenan bulunuyor. Ürün içeriğindeki kakao tozunun oranı beyan edilmezken, ürün %1 oranında bitter çikolata içeriyor. Yani 65 gr.’lık bu pudingte sadece 0,65 gr. çikolata bulunuyor. Ayrıca üründeki süt ve süt kreması oranı da bilinmiyor.

Ürün bu haliyle tek adette toplam 15,5 gr. Şeker içeriyor. Bu şekerin büyük bir kısmı ilave şekerden gelirken, sütten gelen şeker oranı tam olarak bilinmiyor. Ürün yaklaşık olarak 7 tane küp şeker içeriyor diyebiliriz. Bu haliyle üründen alınan kalorinin yaklaşık %65’i ilave şekerden geldiğini bilmekte fayda var. Ayrıca üründen alınan lif oranı da – muhtemelen çok düşük olmakla birlikte tüketiciye beyan edilmemiştir. Ürünün tek paketinde ayrıca sütten gelen 2 gr. yağ ve 1 gr. protein bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pastörize İnek sütü, Şeker, Süt Kreması, Modifiye nişasta (mısır), Kakao, Bitter çikolata (%1), Kıvam arttırıcı (Karragenan)
🔍Eker Çikolatalı Puding Besin Değerleri
👉Enerji 85,1 kcal
👉Şeker 15,5 gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein 1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (65 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri