Kaşık Mamaları

Arı Tarhana Çorbası


Uzun yıllardır özellikle pirinç unu mamalarıyla bilinen Arı markası son dönemde satışa sunduğu farklı ürünlerine Tarhana Çorbası’nı ekledi. Ürün önceki gün bir markette karşıma çıktı. 125 gr.’lık paketlerde satılan ürün 6. Aydan itibaren uyarısı içeriyor. Ürün ambalajında kapya biber, havuç, soğan ve nane görselleri dikkat çekse de; bu bileşenlerin oranları içerik beyanında belirtilmemektedir.

Ürün ilk 3 sırada; Tam buğday unu, Kapya biber ve Havuç içeriyor. Üründe gerek buğday unu gerekse diğer bileşelerin oranı ise tüketiciye beyan edilmiyor. Üründe ayrıca yine bilinmeyen oranlarda süzme yoğurt ve kuru soğan bulunuyor.

Ürün ilave vitamin ve minerallerin yanısıra ekşi maya içeriyor. Bu haliyle 100 gr. Arı Tarhana Çorbası 54 gr. karbonhidrata karşılık 10 gr. Lif içermektedir. Üründe 100 gr.’da 5,3 gr. yağ ve 15 gr. Protein bulunuyor. Ürün etiketinde 1 porsiyon tüketime hazır olarak tarif edilen ürün 22 gr. tarhana, 200 ml. su ve 10 gr. zeytinyağı içermesine rağmen besin değerleri tablosunda yağ oranı 1,2 gr. olarak belirtiliyor. Bu da tek porsiyon ürüne ait besin değeri tablosu ve kalori hesabında tutarsızlık oluşturuyor. Ürün tek porsiyon hesabına göre günlük ihtiyacın %42’si kadar B1 vitamini, %30’u kadar Çinko, %26’sı kadar Demir ve %21’i kadar A vitamini içeriyor. Ürünün tek porsiyonunda 82 mg. Kalsiyum ve 5,1 mg. C vitamini bulunuyor. Üründe ayrıca 0,02 gr. gibi çok düşük oranda – bileşenlerin kendisinden kaynaklı – tuz bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Tam buğday unu, Kapya biber, Havuç, Süzme yoğurt, Kuru soğan, Ekşi maya, Kuru nane, Mineraller (Kalsiyum Karbonat, Ferrik Pirofosfat, Manganez Sülfat, Potasyum İyodür), Maltodekstrin, Vitaminler (L-askorbik asit, Nikotinamid, DL-alfa tokoferil asetat, D-pantotenat kalsiyum, Tiamin Hidroklorür, Riboflavin 5-Fosfat Sodyum, Pirodoksin hidroklorür, Retinil asetat, Folik asit, D-biotin, Kolekalsiferol, Fillokuinon, Siyanokobalamin)
🔍Arı Tarhana Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 344 kcal
👉Karbonhidrat 54 gr.
👉Yağ 5,3 gr.
👉Protein 15 gr.
👉Lif 10 gr.
👉A vitamini 462 mcg.
👉B1 vitamini 1,2 mg.
👉Niasin 10 mg.
👉B6 vitamini 0,73 mg.
👉Demir 7,2 mg.
👉Çinko 5,6 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. toz ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri