Çikolata ve Gofret

Nestlé Damak Çikolata’nın değeri hangisini yediğinize bağlı olarak değişiyor.


Dün akşam damak çikolata yerken atılan bir tweet sonrasında gündeme gelen Nestlé markalı Damak çikolatanın iki çeşidini birden inceleyeceğiz. Bu haliyle her Damak çikolatanın fiyatı aynı olsa da aynı “değerde” olmadığını, bitter çikolatanın sütlü çikolataya oranla daha az şekere karşılık daha yüksek lif içerdiğini ve bunun da ani kan şekeri yükselişlerini engelleyebileceğini aktaracağız. Her iki ürün de 65 gr.’lık paketlerde aynı fiyata satılıyor. Ürün Nestlé Türkiye tarafından Türkiye’de üretiliyor.

İlk olarak standart Damak çikolatadan başlayacağız. Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Antep fıstığı ve Kakao yağı bulunuyor. Ürün %18 oranında Antep fıstığı içeriyor. Bu da tek pakette 11,7 gr. antep fıstığı demek oluyor. Üründe ilk sırada bulunan şekerin oranı ise 100 gr.’da 48 gr. olup, tek paketteki karşılığı ise 31,2 gr. yani yaklaşık 15 tane küp şekerdir. Ürün bu şeker yüküne karşılık tek pakette sadece 1,75 gr. lif içermektedir. Bu da bilimsel araştırmalara göre bir ürünün tüketiminde ani kan şekeri yükselmelerine sebep olabilecek temel kriterlerden biridir. Ani kan şekeri yükselmelerinin sağlıklı bir insanda kısa süre sonra acıkma, diyabetli bir hastada ise şuur kaybına kadar giden çeşitli etkileri olabilmektedir.

Gelelim madalyonun diğer yüzüne; aynı Nestlé Damak’ın bitter çikolatalı çeşidi olan Damak Gece içeriğinde ilk 3 sırada; Kakao kitlesi, Şeker ve Antep fıstığı içeriyor. Üründeki antep fıstığı oranı %15’e düşse de; ilk sırada artık şeker değil, gerçek bir çikolatada olması gerektiği gibi kakao kitlesi olduğunu görüyoruz. Ürün bu içeriğiyle ayrıca daha az oranda şeker içeriyor. Bu haliyle ürünün 100 gramında 36 gr. şeker bulunuyorken bu da 65 gr.’lık tek pakette 23,4 gr. yani yaklaşık 11 tane küp şekere denk geliyor. Üründeki şeker oranı azalmakla kalmıyor; kakao kitlesinin etkisiyle lif oranı da yükseliyor. Öyle ki, ürün 65 gr.’lık tek adette 5,65 gr. Lif içeriyor. Genel itibariyle baktığımızda ürünler arasında şeker oranı %25 oranında düşerken, lif oranı tam 3 kat artıyor! Bu haliyle her çikolata aynı değilken, her damak da aynı olmuyor.

Ürün bu temel bileşenlerin yanısıra Emülgatör olarak Ayçiçek lesitini ve aroma verici olarak da Doğal vanilya aroması içeriyor. Üründe ayrıca peyniraltı suyu tozu bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍Nestlé Damak İçindekiler: Şeker, Antep fıstığı (%18), Kakao yağı, Peyniraltı suyu tozu, Kakao kitlesi, Yağsız süttozu, Süt yağı, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Doğal aroma verici (Vanilya)
🔍Nestlé Damak Besin Değerleri
👉Enerji 141 kcal
👉Şeker 12 gr.
👉Yağ 8,8 gr.
👉Protein 2,2 gr.
👉Lif 0,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (25 gr.) ürün için verilmiştir.

🔍Nestlé Damak Gece İçindekiler: Kakao kitlesi, Şeker, Antep fıstığı (%15), Kakao yağı, Yağı azaltılmış kakao tozu, Süt yağı, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Doğal aroma verici (Vanilya)
🔍Nestlé Damak Gece Besin Değerleri
👉Enerji 136 kcal
👉Şeker 8,9 gr.
👉Yağ 9,1 gr.
👉Protein 2,2 gr.
👉Lif 2,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (25 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri