İlave Şekersiz, Kuruyemiş ve Kurumeyve

Tariş Aşurelik Kuru İncir


Dün aşurelik ürünlerin menşe ülke incelemelerini yaparken; Tariş markalı bu kuru incire denk geldim. Önceki günlerde paylaşımlarımızla gündeme gelen Tariş Kooperatiflerinin İncir Birliği’ne ait bu ürün 150 gr.’lık paketlerde satışa sunuluyor. Ürün aşure yapımında kullanılmak üzere küp doğranmış, Aydın’da hasat edilen incirleri içeriyor. Üründe muhtemelen yapışmayı önlemesi için %1 oranında pirinç unu kullanıldığını görüyoruz.

Bu ürün vesilesiyle incirdeki besin değerlerini de görme şansımız oluyor. Bu haliyle 100 gr. kesik kuru incir 297 kcal enerji veriyor.Bu enerjinin yüksek oranda karbonhidrattan geldiğini belirtelim. 100 gr. kuru incirin 2,7 gr. yağ ve 2 gr. protein içerdiğini görüyoruz. Üründe 66,1 gr. Karbonhidrat yüküne karşılık 6,05 gr. Lif bulunuyor. Bu oranlara göre yüksek karbonhidrata karşılık yüksek lif içeren kuru incirin uygun porsiyonlarda tüketiminin kan şekerinizi hızla yükseltmeyeceğini söyleyebiliriz.

Besin Değerleri tablosunda ayrıca 100 gr. kuru incirde 160 mg. Kalsiyum, 48 mg. Magnezyum ve 0,85 mg. B2 vitamininin doğal olarak bulunduğunu söyleyelim. Bu haliyle 150 gr.’lık tek paket kuru incir ürününde – 240 mg. – yani yarım bardak sütten daha fazla kalsiyum olduğunu anlıyoruz. Ürün ayrıca tek pakette 9 gr. lif içeriyor. Bu da aşure yapımında kullanılan bu ürünün tamamının katılması halinde dörtlü porsiyonda tek kasede – diğer bileşenlerden gelen liflerle birlikte – en az 2,5 gr.’dan daha fazla lif olacağını göstermektedir. Bu da aşurenizi tatlandırırken, lif oranını arttırarak tüketimde kan şekeri dengesini korumak adına önem arz eden bir detaydır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Kuru incir (%99), Pirinç unu (%1)
🔍Tariş Aşurelik Küp Kuru İncir Besin Değerleri
👉Enerji 445,5 kcal
👉Karbonhidrat 99,15 gr.
👉Yağ 4 gr.
👉Protein 3 gr.
👉Lif 9 gr.
👉Kalsiyum 240 mg.
👉Magnezyum 72 mg.
👉B2 vitamini 1,27 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (150 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri