Gündem Özel

Venezuela’dan sıfır vergi ile peynir, ayçiçeği ve pirinç ithal edilebilecek.


Tam da önceki gün Venezuela petrolünün değeri tartışmaları sürerken, Venezuela’dan sıfır gümrüklü tarım ürünleri ithalatına ilişkin bir karar yürürlüğe girdi. Bu karara göre taze peynirden eritme peynirine, pirinçten ayçiçeğe, susamdan aspir tohumuna kadar birçok tarım ve gıda ürününün Venezuela’dan ülkemize sıfır gümrük vergisiyle ithalatının yolu açıldı.

Kararda “Türkiye Cumhuriyeti ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti arasındaki ticaretin geliştirilmesi anlaşması uyarınca Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti menşeli bazı tarım ürünlerin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanları düzenlenmiştir” ifadelerine yer verildi. Buna göre Venezuela’dan 500 ton taze peynir ve 500 ton eritme peynir ithalatı gümrüten muaf şekilde uygulanabilecek.

Ayrıca yine Venezuela menşeli 1000 ton pirinç, 2000 ton yulaf ve 5000 ton ayçiçek tohumu ithal edilebilecek. Listede 2000 ton hint yağo tohumu, susam tohumu, aspir toumu ile 1000 ton kolza tohumu gibi çeşitli yağ tohumları da yer alıyor.Venezuela’dan sıfır gümrük ile ithal edilebilecek bir diğer kalem ise 1500 ton ile kısıtlı olmak üzere çikolata ve kakao içeren diğer gıdalar olarak belirlenmiştir. Şimdi merak ettiğimiz husus ithal edilen bu ürünlerin Menşe ülke bilgisinin tüketiciye beyan edilip edilmeyeceği veya bunun denetiminin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğidir. #NeYediğiniziBilin



Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri