Hazır Yemek

Bizim Mutfak Kemik Suyuna Mercimek Çorbası


Bugün markette “Kemik suyuna” ifadesiyle dikkatimizi çeken Ajinomoto firmasına ait Bizim Mutfak Mercimek Çorbasını inceleyeceğiz. Ürün 4 porsiyona denk gelen 72 gr.’lık paketlerde satılıyor. Bu porsiyon hesabına göre çorba 250 ml. yani yaklaşık 1 büyük su bardağı suya 18 gr. toz ürün eklenerek yapılıyor. Ürün içeriğindeki bileşenlerin menşe ülke bilgisi verilmezken, ürünün İzmir’deki Ajinomoto İstanbul Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Firmasına ait fabrikada üretildiğini söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Kırmızı mercimek unu, İrmik ve Buğday unu olduğunu görüyoruz. Üründe %35 oranında kırmızı mercimek unu bulunurken, sadece %2,8 oranında kırmızı mercimek bulunduğunu belirtelim. Üründeki irmik ve buğday unu oranının ise tüketiciye beyan edilmediğini söyleyelim.

Ürün bu temel bileşenlerin yanısıra; Tuz, Aroma vericiler, Şeker ve Maya özütü içeriyor. Üründe ambalajı süsleyen kurutulmuş soğan ve kırmızı mercimekten daha yüksek oranda tuz ve aroma vericiler bulunuyor. Üründeki aroma vericilerin içeriği ve niteliği ise tüketiciye beyan edilmiyor. Yani neyin aromasını tükettiğimizi bilmiyoruz. Ürün Ajinomoto’nun mucidi olduğu MSG içermezken, MSG ile benzer etkiye sahip olan maya özütü içeriyor. Üründe ayrıca havuç, zerdeçal, kırmızı biber, kereviz gibi sebzeler bulunurken, oranları bilinmiyor.

Gelelim Kemi suyu meselesine! Üründe %0,1 yani binde 1 oranında ilikli kemik suyu karışımı bulunuyor fakat baktığımızda bunun da tamamının ilişkli kemik suyu olmadığını, bu karışımda kemik suyuna ilave olarak nişasta bazlı bir şeker olan maltodekstrin ve kıvam arttırıcı bulunduğunu görüyoruz. Üründe ayrıca %0,1 yani binde 1 oranında kolajen tozu bulunuyor. Ürün tek porsiyonda 3 gr. protein içerirken, 2,2 gr. şeker bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Kırmızı mercimek unu (%35), İrmik, Buğday unu, Tuz, Aroma vericiler, Kurutulmuş soğan (%3), Kırmızı mercimek (%2,8), Şeker, Maya özütü, Havuç, Zerdeçal, Kırmızı biber, Kereviz, Baharat, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda Palm, Ayçiçek, Kanola), Tatlı kırmızı biber özütü, Kurutulmuş sarımsak, İlikli Kemik suyu tozu karışımı (%0,1) [İlikli kemik suyu (Sığır), Maltodekstrin, Kıvam attrıcı (Akasya gamı)], Kolajen tozu (%0,1), Kurutulmuş nane, Nişasta (Mısır), Peyniraltı suyu tozu, Bütün yumurta tozu, Kurutulmuş patates.
🔍Bizim Mutfak Mercimek Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 55 kcal
👉Şeker 2,2 gr.
👉Yağ 0,05 gr.
👉Protein 3 gr.
👉Lif 1,2 gr.
👉Tuz 2,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) hazırlanmış çorba için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri