Gazsız İçecek

Lipton Sofra Limon Aromalı Gazsız İçecek


Bugün Şok marketlerde dikkatimi çeken bir Lipton ürününü inceleyeceğim. Ürün Lipton Ice Tea görünümlü olmasına rağmen “Sofra” ibaresiyle dikkatimizi çekti. Ürün ilave şeker içermiyor fakat bunun yerine üründe Aspartam ve Asesülfam Potasyum gibi yapay tatlandırıcılar bulunuyor. Ürün bu haliyle herhang bir besin değeri de ihtiva etmiyor. Yani boş geldiği gibi, boş gidiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Sitrik asit ve Malik asit olduğunu görüyoruz. Üründe %0,12 yani binde 1,2 oranında Siyah çay ekstraktı bulunduğunu söyleyelim. Ürün ayrıca Limon suyu konsantresinden daha yüksek oranda yapay limon aroması içeriyor. Üründeki limon suyu konsantresi oranı ise %0,1 yani binde 1’dir. Bu haliyle ürünün neredeyse %99’unun sudan ibaret olduğunu açıkça söylleyebiliyoruz. Üründe ayrıca Asitliği düzenleyici ve Antioksidan katkı maddeleri bulunuyor.

Ürünün bu haliyle “Sofralara yakışan” kısmını biz açıkçası anlayamıyoruz. Tüm dünyada çayları ile bilinen Lipton markasının yurtdışında bulunmayan bu “kalitedeki” ürünlerinin Türkiye pazarına yıllardır ısrarla sokulmasına da anlam veremiyoruz. Bir yandan da özellikle ucuzluk marketleri üzerinden tüketiciye pazarlanan bu ürünlerin maalesef halk arasında içerik okuma alışkanlığı düşük olduğundan “Çay” olarak tüketildiğine şahit oluyoruz. Ürün bu haliyle bir pazarlama başarısı ve gıda endüstrisinin illüzyonunun gelebileceği noktaları da gözler önüne sermektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Asitler (Sitrik asit, Malik asit), Siyah çay ekstraktı (%0,12), Asitlik Düzenleyici (Trisodyum Sitrat), Aroma verici (Limon aroması), Limon suyu konsantresi (%0,1), Antioksidan (Askorbik asit), Tatlandırıcılar (Sukraloz, Asesülfam Potasyum)
🔍Lipton Sofra Ice Tea Besin Değerleri
👉Enerji 3 kcal
👉Şeker Yoktur.
👉Yağ Yoktur.
👉Protein Yoktur.
👉Lif Yoktur.
📌Not: Besin Değerleri 1 büyük su bardağı (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri