Gündem Özel

Eskişehir’de damacana krizi devam ediyor: İstifa geldi!


Önceki haftalarda Eskişehir’de tarihi geçmiş damacanalarla ilgili haberimiz sonrasında Kalabak firmasına ait onlarca tarihi geçmiş damacana şikayeti gelmiş ve bu durum yayınımızı müteakip Eskişehir Sağlık İl Müdürlüğü’nü harekete geçirmişti. Eskişehir’deki Kalabak tesislerinde yapılan denetimler sonrasında binlerce tarihi geçmiş damacana tespit eden Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, bu damacanaları satıştan kaldırdı. Söz konusu damacanalar önceki gün Eskişehir’deki Kalabak tesislerinin bahçesinde görüntülendi. Mevzuata göre damacanalar 5 yıl süreyle kullanılabiliyor.

Konuyla ilgili bugün ise sürpriz bir gelişme daha yaşandı! Yayınımız sonrasında üretici konumunda olmasına rağmen hiçbir açıklama yapmayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen izin dönüşü yaptığı incelemeler sonucunda ESKİ Genel Müdürü’nden istifasını istedi. Bu gelişme üzerine Kalabak tesislerinden sorumlu olan ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı istifa etti. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ise konuyla ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamada, “Eskişehir’de bir süredir yaşanan Kalabak Su dağıtım sorunu ve damacana krizi konusunda izinden dönerek gerekli incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı’nın istifasını istedi. Konuyla ilgili sorumluluğu kabul eden Suat Balcı, ESKİ Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.” ifadeleri yer aldı.

Konuyla ilgili yaptığımız araştırmada Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun ilgili mevzuatlarında damacanaların üretim tarihinden itibaren 5 yıl boyunca kullanılabileceği açıkça belirtilmektedir. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelikte 2016 yılında yapılan değişiklik sonrasında 3 yıl olan yasal süre, 5 yıla çıkartılmıştır. Buna göre 2020 Ağustos ayı itibariyle evlerimizde ya da işyerlerimizde bulunan damacanaların yasal olarak en son Ağustos 2015 tarihinde üretilmiş olması gerekiyor. Bu tarihten önce üretilmiş damacanalar an itibariyle evinizde bulunuyorsa; ilgili firma bu mevzuata aykırı satış yapmış oluyor. Bu çerçevede bu mevzuata aykırı davranan firmalara mevzuat uyarınca firmalara para cezası müeyyidesi uygulanacağı gibi ayrıca firma yetkilileri hakkında Türk Ceza Kanunu uyarınca cezai işlem başlatılabiliyor. #NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri