Gündem Özel

Yayınımız sonrasında Balıkesir’deki salça işletmesine denetim yapıldı!


Bugün öğle saatlerinde bir takipçimizin şikayeti üzerine araştırarak yayına aldığımız videoda Balıkesir’de bir salça işletmesindeki salçaların içinde dans ederek dolaşan bir kişi görülüyordu. 5996 sayılı mevzuata aykırı şekilde hijyen kurallarından uzak olan işletmede bir de ortaya çıkan bu görüntüler sonrasında yaptığımız paylaşım 1 milyona yakın etkileşim aldı. Görüntüleri yayınladıktan saatler sonra söz konusu işletmeyi tespit eden Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri idari para cezası keserek işletmedeki ürünlere el koydu.

Skandal video Tiktok hesabında yayınlanmış fakat yayınımızın hemen akabinde kaldırılmıştı. Denetle’ye gelen şikayet sonrasında videoyu web sitemizden yayınlayarak bu skandalla ilgili gerek yetkili mercileri gerekse tüketicileri bilgilendirmiş olduk. Bu yayın bir kez daha tüketicinin denetim sürecine katkılarının ne denli etkili olabileceğini ve Denetle ile Gıda Dedektifi yayınlarının yaptırım gücünü de göstermiş oldu. İlginize ve gıda güvenliği sürecine olan katkınıza teşekkür ederiz.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Altıeylül İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Altıeylül Belediyesi zabıta ekipleri, söz konusu işletmede çalışma yaptı. İşletme kaydı olmadığı belirlenen ve hijyen kurallarına uyulmadığı görülen firma sahibine yetkililer tarafından 13 bin 600 lira ceza kesildi. Bu cezanın ne denli caydırıcı olacağının takdirini ise sizlere bırakıyoruz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri