Gündem Özel

Elazığ’da tespit edilip analize gönderilen ABD yağlarından haber yok!


Dün Balıkesir’de tarihi bir başarıya imza atarak yayınımızdan birkaç saat sonra kaçak salça imalathanesinde ani denetim yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, tek günde 8,5 ton imalat yapan bu kaçak işletmeye 13 bin 900₺ ceza kesmişti. Ne zamandan beri tonlarca kaçak ürün ürettiği belli olmayan bu işletmeye yayınımız sonrasında ani baskın düzenleyerek büyük bir başarıya imza atan bakanlık “Mesele halkımızın sağlığı olunca her türlü önlemi alırız” diyerek gıda güvenliğini tehdit edenlere sert bir mesaj vererek, gönüllerde taht kurdu.

Aynı bakanlık Elazığ’da 2 ay önce depremden hasar gören bir ilkokulun çatısında bulunan ABD yağlarıyla ilgili aynı hassasiyeti henüz göstermedi, biz belki bu yönde de yayınımızı bekliyorlardır diyerek bugün konuyu gündeme almaya karar verdik. Konuyu hatırlayacaksınız; Haziran ayında Elazığ’da 50 yıllık olduğu düşünülen ve ABD tarafından yardım kapsamında ülkemize gönderilen yağların “margarin” değil; “Glee” yani sade yağ olduğu görülmüştü. İlk kez bu kadar net bir ambalaj üzerinden ve bozulmadan tespit edilen 81 teneke yağa o günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gereken analizler yapılmak üzere el konulmuştu.

Konuyla ilgili Ağın Belediye Başkanı yağları teslim ederken şu ifadeleri kullanıyordu; “Marshall Yardımı kapsamında ABD’nin Türkiye’ye süt tozu yardımında da bulunduğu ancak daha sonraki yıllarda, gönderilen bu ürünlerin çocuklarda felç gibi hastalıklara neden olduğu ile ilgili açıklamalarda bulunuluyor. İnşallah en yakın zamanda analizden çıkacak sonuç tüm kamuoyunu aydınlatır. Bununla ilgili daha sonra yine kamuoyuna açıklamada bulunacağız.” Aynı gün Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan da konuyla ilgili olarak “Gereken ne ise yapacağız ve bunları kamuoyu ile paylaşacağız. Tabii ilgi çekici bir konu. Bizim gıda mevzuatında imalatı yapılan ürünlerin tamamında hangi tarihte üretildiği ve son tüketim tarihi yazılıdır. Ancak bu kutuların üzerinde yapmış olduğumuz incelemede hem üretim hem de son tüketim tarihine dair bir bilgi de yok. Tamamı yapılacak analizler sonucunda ortaya çıkacak.” ifadelerini kullanmıştı.
Şimdi sizler adına çok basit bir soru soruyoruz; Yağlar analizden çıkmadı mı? #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri