Gündem Özel

Avustralya’da restoran sahibi ünlü şef MSG’yi överken; Avustralya’da McDonald’s’ın bile MSG kullanmıyor.


Dün Masterchef Türkiye programında MSG’yi “kötü bir şey değil” diyerek öven Somer Sivrioğlu’nun bu sözleri sonrasında onlarca mesaj aldık. Öyle bir övmek ki; kendisi elinde tutuğu kimyasal Monosodyum Glutamat’ı ekrana doğru sallarken neredeyse “Her yemekte kullanmalıyız” diyecekti – ki bundan son anda vazgeçti. Aynı zamanda bir restoran sahibi olan Somer Sivrioğlu “Mantıklı kullanılırsa çok önemli bir ürün” dediği MSG’nin mantıklı kullanım detaylarını açıklamadı. Ünlü şef MSG’yi övedursun; dünyada işler pek de böyle yürümüyor.

Yıllardır fast-food ürünlerinde MSG’yi aroma arttırıcı olarak kullanarak milyonları ürünlerine bağımlı hale getiren fast-food zincirleri gelişmiş ülkelerde artık bu bileşeni kullanmaktan vazgeçiyorlar, bunu da müşterine de açıkça beyan ediyorlar. Aylar önce yayınladığımız MSG gerçeklerinde Türkiye’deki ürünleri MSG içeren McDonald’s bunu Türkiye’deki tüketiciye beyan etmezken; İngiltere’de aynı McDonald’s MSG kullanmadığını tüm tüketicilere açıklıyor.

MSG’nin direkt olarak sağlığa zararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmasa da; bu kimyasal madde içeriğinde çok yüksek oranda “Glutamat” bulunuyor. Glutamat excitatory tip yani beyni uyuşturucu etkiye sahiptir. Bu etkisinden pek bahsedilmeyen bu kimyasalın yiyeceklere katıldığında tüketimi arttırdığı yadsınamaz bir gerçektir. Elbete ünlü şeflerin bu kimyasalı yemeklerine katması olağan olabilir. Öyle ki; herhangi bir sağlık veya kilo kontrolü kaygısı olmayan bu kişilerin tek derdinin “yemeklerinin beğenilmesi” olduğunu biliyoruz. Burada haksız bulduğumuz tek noktaysa; bu bileşenin “iyi bir şey” olduğunu ekranlardan tüm ülkeye haykırmaktır. MSG ülkemizde yaygın olarak cipslerde ve fast-food ürünlerinde kullanılmaktadır. Fakat bu itirafla ünlü şeflerin restoranlarındaki yemeklerin tadının da artık nereden geldiğini bilmekteyiz. Burada en temel problem ise bu içeriğin tüketiciye açıkça beyan edilmemesidir.

Aynı zamanda Avustralya’da bir Türk restoranı sahibi olan Somer Sivrioğlu’nun artık restoranlarındaki eşsiz tadın kaynağını da açıkladığını düşünüyoruz. Fakat hatırlatmak gerekiyor ki; Avustralya’da bir fast-food restoranı olan McDonald’s bile MSG kullanmamaktadır. Avustralya’da Macca’s adıyla bilinen restoranlarda MSG yerine doğal glutamat kaynağı olan maya ekstraktı kullanılmaktadır. Maya ekstaktı MSG’den daha düşük oranda glutamat içermekle birlikte, kimyasal yani yapay bir katkı maddesi değildir. #NeYediğiniziBilin



Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri