Özel Araştırma

Hammaddesi nereden geldiği belli olmayan bir Kara Şimşek’in hikayesi!


Bundan birkaç ay önce de gündeme getirdiğimiz Peyman markalı Kara Şimşek ürünüyle ilgili bitmek tüketmek bilmeyen mesajların sonunda bir de yayın hazırlayalım dedik. Öyle ki, yaz aylarında çokça tüketilen çekirdeklerden olan bu ürünün Menşe ülke bilgisi birçok tüketicinin kafasını karıştırdı. Öyle ki; ürünün etiketinde Menşe ülke yani paketin içindeki çekirdeklerin üretildiği ülke bilgisi tüketiciye açıkça beyan edilmiyordu. “Ana bileşen ithaldir” deyip kestirip atılan bu bilgi akıllara Çin’den ithal olduğu gerçeğini getirdi. Birçok dakota çekirdeği gibi bu ürünün de elbette Çin’den ithal olduğunu tahmin etmek çok zor değildi fakat biz bunu yine de belgeleriyle kanıtlarıyla size sunmadan rahat edemedik. Buyrun hammaddesi nereden geldiği belli olmayan bir Kara Şimşek’in hikayesi!

Ürün ile ilgili ilk etiket bilgisine 2018 ve 2019 yıllarında üretilen çeşitlerinden ulaşıyoruz. Bu çeşitlerde dikkatimizi ilk olarak üründe kullanılan Yerli hammadde çekiyor. Yani üründe yine ülkesi açıklanmayan ithal hammadde bulunuyor fakat belli ki bu belli orandaki yerli ürünle karıştırılarak satılıyordu. Burada da hangi ülkeden ithal olduğunu bilmemekle birlikte; ürünün 3 aylık raf ömrü de ayrıca dikkatimizi çekiyor. Birazdan bu raf ömrü konusuna tekrar döneceğiz.

2019 yılı sonuna yani Çin’den tüm dünyaya yayılan COVID19 pandemisinin hemen öncesinde ürün etiketinde bir değişikliğe giden firma – nasıl oluyorsa – ürünün menşe ülkesini açıklamaya karar veriyor. Etikette “Çi’nden ithal edilmiştir.” ifadesine yer verilen ürünün bu sefer de 4 aylık raf ömrü olduğu dikkatimizi çekiyor. Üründe ayrıca Türkiye’de üretilmiş ifadesi de ambalaj üzerinde sabit olarak yer alıyor. Bu haliyle ürünün Çin’den ithal hammaddelerle yani çekirdeklerle buğday unu ve tuz ile kavrularak üretildiğini Kasım 2019 itibariyle net olarak anlıyoruz.

Ve son olarak geliyoruz 2020’ye. Ürünün halen market raflarında görünen yeni üretimlerinde ilk olarak menşe bilgisi dikkatimizi çekiyor. Öyle ki; artık firma tarafından Çin’den ithal çekirdeklerin menşe ülkesi açıklanmıyor. Bunun yerine etikette “Ana bileşen ithaldir” ifadesi yer alıyor. Bu ifade genelde Türkiye’ye ithalat yoluyla gelen ve burada işlenen yani başka bir son ürüne dönüştürülen ürünler için kullanılıyor. Oysa ki; Peyman firması sadece buğday unu ve tuz katıp kavurarak paketlediği Çin menşeli çekirdeklerin Çin’den ithal olduğunu beyan etmemek için bu ifadeye başvuruyor. Fakat etikette dikkatimizi çeken sadece bu değil; Çin’den ithal edilen bu çekirdeklerin 3 ila 4 ay olan raf ömrü bir anda Nisan 2021’e kadar yani neredeyse 1 yıla yakın süre uzuyor. Ürünün raf ömrü içerikte beyan edilen ilave bir koruyucu olmadığından dolayı nasıl uzuyor? Bunu da önce firmaya sonra da Tarım Bakanlığı yetkililerine soralım. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri