Çikolata ve Gofret

Toblerone Sütlü Çikolata


Uzun zamandır incelemeyi düşündüğümüz bir ürünü nihayet inceliyoruz; Toblerone. Toblerone, logosunda Bern şehrinin ünlü ayı sembolünün gizli olduğu ve uzun yıllardır piyasada olan İsviçre üretimi ballı ve bademli bir sütlü çikolata. Ürün 100 gr.’lık karton paketlerde satılıyor. Ürünün etiket bilgilerinden İsviçre’de üretilerek Kent Gıda tarafından Türkiye’ye ithal edildiğini anlıyoruz.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Tam yağlı süt tozu ve Kakao yağı bulunuyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 60 gr. Şeker içeriyor – ki bu da 25 gr.’lık tek bir porsiyonda 15 gr. gibi yüksek bir seviyeye işaret ediyor. Yani düşünün ki elinizde 100 gr.’lık tek paket Toblerone tutarken aynı zamanda yaklaşık 30 tane küp şeker tutmuş oluyorsunuz. Üründe bu yüksek şeker oranına karşılık lif oranı ise 100 gr.’da sadece 2,4 gr. olarak dikkat çekiyor. Bu da üründen alınan şekerin hızla kana karışarak ani bir enerji verdiğini gösteriyor. Bu da çabuk acıkma veya tek porsiyon ürün tüketimiyle yetinememe gibi etkiler olmasına yol açıyor.

Ürünün ballı ve bademli olduğunu söylemiştik. Etiketten baktığımzıda üründe %3 oranında bal ve %1,6 oranında badem olduğunu görüyoruz. Bu da tek paket üründe 3 gr. Bal ve 1,6 gr. bademe denk geliyor. Üründeki çikolatada bulunan kakao yağı ile kakao kitlesi oranının ise %25 olduğunu anlıyoruz. Üründe ayrıca aroma verici olarak vanilin bulunuyor. Bu haliyle tek porsiyon yani 25 gr. ürün tüketen biri 132 kcal enerji alıyor. Bu enerjinin %45’i ilave şekerden gelirken, %28,6’sı doymuş yağdan geliyor. Bunun yanısıra ürünün tek porsiyonunda 1,4 gr. protein bulunuyor. Son olarak ürün de emülgatör olarak soya lesitini bulunduğunu söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Şeker, Tam yağlı süt tozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Bal (%3), Süt yağı, Badem (%1,6), Emülgatör (Soya lesitini), Yumurta akı, Aroma verici (Vanilin)
🔍Toblerone Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 132 kcal
👉Şeker 15 gr.
👉Yağ 7,1 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (25 gr) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri