Hazır Yemek

Starbucks Peynirli Simit


Çokça sorulan Starbucks yiyeceklerini uzun süredir beklememize rağmen besin değerleri ile ilgili bilgilendirme gelmemesi üzerine sadece içerik beyanı üzerinden yayınlmaya başlıyoruz. İlk olarak Starbucks Peynirli Simit ürününü inceleyeceğiz. Ürün Starbucks adına BTA Unlu Mamuller firması tarafından Türkiye’de üretiliyor. Ürünün tek adedi 120 gr.’dır.

Ürün içeriğine baktığımızda %75 oranında Haşhaşlı Simit ve %25 oranında Labne peynir olduğunu görüyoruz. Simit diyoruz ama ne simit! Simit içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel margarin ve Su yer alıyor. Üründe ayrıca Yumurta, Ceviz, Dilimli zeytin, Şeker, Un işlem maddesi gibi birçok farklı bileşen ve katkı maddesi yer alıyor. Ürün %3,8 oranında gri haşhaş ile %1,1 oranında sarı haşhaş içeriyor. Simitteki bu iki bileşen %4,9 oranında yer alıyor. Bu da tek adet üründe 4,41 gr. haşhaş tüketildiğini gösteriyor.

Ürün içeriğinde Bitkisel margarin var demiştik. Üründeki yağ oranını bilmiyoruz fakat bu ürünü tüketen bir birey sabah vaktinde midesine Palm, Pamuk ve Ayçiçek yağlarından üretilmiş bitkisel margarin alıyor. Üründe 2. Sırada Bitkisel margarin olduğunu düşünürsek; üründeki yağ oranının yüksek olduğunu kolayca tahmin edebiliyoruz. Üründe ayrıca Koruyucu, Renklendirici, Stabilizör ve Emülgatörler gibi birçok farklı katkı maddesi yer alıyor. Ürün ayrıca oranı düşük olmakla birlikte ilave şeker de içeriyor. Üründeki labne peyniri oranı ise %25 olup; tek adette 30 gr. peynir içeren üründeki labne peynirin içeriği tüketiciye beyan edilmiyor. Son olarak üründeki Alerjen bileşenlerin uzayıp giden uyarıları dikkat çekiyor. Bu durum BTA firmasının bu ürünü ürettiği hatlarda diğer ürünlerden iz miktarda da olsa bulaşı riski olan tüm alerjen bileşenleri beyan etmesinden kaynaklanıyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Haşhaşlı simit (%75) [Buğday unu, Bitkisel margarin [Bitkisel yağlar (Palm, Pamuk, Ayçiçek), Su, Tuz, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek Lesitini), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Koruyucu (Potasyum Sorbat), Renklendirici (Karotenler)], Su, Yumurta, Ceviz, Siyah dilimli zeytin [Oksidasyonla karartılmış dilimli sofralık siyah zeytin, Su, Tuz, Sertleştirici (Kalsiyum Klorür), Asitlik Düzenleyici (Laktik asit), Renklendirici (Ferro Glukomat)], Gri haşhaş (%3,8), Yumurta sarısı, Şeker, Maya, Sarı haşhaş (%1,1), Ayçiçek yağı, Tuz, Un İşlem maddesi (Buğday unu, Stabilizör (Kalsiyum Karbonat), Emülgatör (Yağ Asitlerinin mono ve digliseridlerinin mono ve diasetil Tartarik Asit Esterleri), Antioksidan (Askorbik asit), Enzim (Fungal Alfa Amilaz)], Labne Peyniri (%25).
💉Alerjen Uyarı: Gluten, yumurta, ceviz ve süt ürünü içerir. İz miktarda balık, soya, susam, kereviz, hardal, sülfit, kabuklular, fındık, badem, antep fıstığı ve yer fıstığı içerebilir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri