Hazır Yemek

Starbucks Tereyağlı Kruvasan


Starbucks ürünlerini sadece içerik detaylarıyla incelemeye devam ediyoruz. Bugünkü ürün sabah kahvaltılarında son yıllarda tüketilmeye başlanan bir ürün; Tereyağlı Kruvasan. Ürün 60 gr.’lık porsiyonlarda satılıyor. Ürünü So Sweet markasıyla bilinen Heg Gıda, Starbucks adına ithal ediyor. Evet! İthal ediyor diyoruz çünkü bu Tereyağlı Kruvasan Fransa’dan ithal ediliyor. Tabii ürünün dondurulmuş olarak ithal edildiğini tahmin etmek zor değil.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Tereyağı ve Su bulunuyor. Üründeki Tereyağı oranı %23 gibi yüksek bir seviyedir – ki bu da tek adette 13,8 gr. tereyağına denk gelmektedir. Üründe ayrıca yumurta ve buğday gluteni bulunmaktadır. Ürün ilave şeker ve tuz içermektedir. Üründe un işlem maddeleri dışında herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor. Az önce ürünün dondurulmuş olarak ithal edidiğini vurgulamıştık – bu haliyle ürünün dondurularak muhafaza edilmesi üründe koruyucu bir bileşen bulunmamasının sebebi olarak gösterilebilir.

Belki bu ürün neden Fransa’dan ithal ediliyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Öyle ki, Ay çöreği ya da Hilal açması anlamına gelen Kruvasan; Avusturya kökenli bir yiyecek olup Fransız mutfağında çok yaygındır. 13. Yüzyıldan bu yana çeşitli şekillerde yapıldığına dair tarihsel deliller olan bu ürün Avusturyalı bir subay olan August Zang’ın Paris’te bir fırın açmasıyla Fransa’da bilinmeye başlamıştır. Hilal şeklinde yapılan ve Viennoiserie yani Viyana usulü çeşidiyle bilinen kruvasan bu dönemden sonra dünyada bilinir hale gelmiştir. Tabi kruvasanın yine Fransızların bin yaprak anlamına gelen ünlü mille-feuilles “milföy” hamurundan yapıldığını da söylemek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Tereyağı (%23), Su, Maya, Şeker, Yumurta, Tuz, Buğday gluteni, Un işlem maddeleri (Alfa amilaz, Hemüselüloz, Askorbik asit)
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünü, yumurta ve Gluten içerir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri