Çikolata ve Gofret

Ülker Albeni Viva


Yeni piyasaya çıkan abur cuburlardan birini inceleyeceğiz; Ülker Albeni Viva. Ürün uzun yıllardır üretilen Albeni bisküvisinin beyaz çikolata kaplı ve kakaolu çeşidi olarak özetlenebilir. Ürün %30 oranında beyaz çikolata ve %29 oranında karamel içeriyor. 36 gr.’lık ambalajlarda satılan ürün tek adette 181 kcal veriyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Bitkisel yağlar ve Glikoz şurubu olduğunu görüyoruz. Üründe bitkisel yağ olarak Palm ve Palm çekirdeği yağı kullanılmış. Aslında bu içerikler ürünün bir özeti gibi. Ürün yüksek oranda şeker ve doymuş yağ içeren bir kalori bombası olarak özetlenebilir. Öyle ki; tek paketten alınan 181 kcal enerjinin %38,2’si ilave şekerden gelirken, %26,7’si ise doymuş yağdan gelmektedir.

Ürün içeriğindeki ilave şeker sadece ilk sıradaki Sofra şekeri ve glikoz şurubu ile sınırlı değil. Üründe şekerli koyulaştırılmış yarım yağlı süt, invert şeker şurubu ve karamelize şeker bulunuyor. Bu haliyle ürün 36 gr.’lık tek pakette 17,3 gr. yani yaklaşık 9 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Bunun karşılığı tek adet üründeki lif miktarı ise sadece 0,4 gr.’dır. Bu haliyle üründen alınan ilave şeker kana hızla karışmakta ve kan şekerini ani olarak yükseltmektedir. Bunun da kısa, orta ve uzun vadede sağlığımıza birçok etkisi bulunuyor.

Üründe ayrıca %1,5 oranında yağı azaltılmış kakao tozu ve daha az miktarda tam buğday unu bulunuyor. Ürün bunların yanısıra nem verici, emülgatörler, aroma vericiler ve renklendirici gibi çeşitli katkı maddeleri içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Şeker, Bitkisel yağlar (Palm, Palm Çekirdeği), Glikoz şurubu, Buğday unu, Kakao yağı, Tam yağlı süttozu, Su, Şekerli koyulaştırılmış yarım yağlı süt, Peynir altı suyu tozu, İnvert şeker şurubu, Yağ azaltılmış kakao tozu (%1,5), Tam buğday unu, Kakao kitlesi, Nem verici (Gliserol), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Emülgatörler (Soya lesitini, Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma vericiler, Tuz, Nişasta, Yumurta akı tozu, Karamelize şeker, Kırmızı turp konsantresi, Renklendirici (Beta Karoten)
🔍Ülker Albeni Viva Besin Değerleri
👉Enerji 181,4 kcal
👉Şeker 17,3 gr.
👉Yağ 9,7 gr.
👉Protein 1,7 gr.
👉Lif 0,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (36 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri