Krema Sos ve Ezmeler

Torku Frema Kakaolu Fındık Kreması


Torku markasıyla satılan Banada Fındık Kremasının yanısıra bugün ucuzluk marketlerinde rastladığımız Torku Frema ürününü inceleyeceğiz. Ürün 1,5 kg.’lık devasa kutularda satılıyor. Ürünün içeriğinin Torku Banada’dan farklı olduğunu şimdiden söyleyelim. Öyle ki, muhtemelen ürün Torku’nun ucuzluk marketler için daha düşük maliyetli ikinci kalite bir çeşit olarak üretiliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Bitkisel yağlar ve Demineralize Peynir altı suyu tozu olduğunu görüyoruz. Üründe sofra şekeri ilk sırada yer alırken, ürün 100 gr.’da 45,2 gr. şeker içeriyor. Bu şeker oranı 20 gr.’lık tek porsiyonda yaklaşık 9 gr. İlave şeker olarak karşımıza çıkıyor – ki bu da yaklaşık 4 tane küp şekere denk geliyor. Ekmeğe sürülmüş 4 küp şekerden bahsediyoruz. Bunun karşılığında üründe kaynağını anlayamadığımız kadar yüksek oranda lif bulunuyor. Ürün 100 gr.’da 5,7 gr. lif içerirken, bu da tek porsiyonda 1,1 gr. Lif demek oluyor. Torku Banada daha kaliteli içeriğe ve 6 kat daha yüksek fındık oranına rağmen 100 gr.’da 4,8 gr. lif içerirken, daha düşük kalitedeki bu üründe beyan edilen yüksek lif oranı kuşku yaratıyor.

Üründe ayrıca Palm yağının yanısıra Pamuk ve Ayçiçek yağları bulunduğunu söyleyelim. 100 gr. ürün 33,1 gr. yağ içerirken, bunun 22,1 gramının doymuş yağ olduğunu özellikle vurgulayalım. Bu da üründen alınan kalorinin %36’sının doymuş yağdan ve %33’ünün ilave şekerden geldiğini gösteriyor. Ürün bu haliyle Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sağlıklı tüketim kritlerine uymuyor. Ürünün kantinlerde satılması veya çocuklara yönelik reklamının yapılması da bu yönüyle uygun değildir.

Gelelim üründeki diğer bileşenlere; Ürün %9 oranında yağsız süt tozu ve %7 oranında Kakao tozu içeriyor. Bunun yanında bu fındık kremasının içeriğinde sadece %2 oranında fındık püresi bulunuyor. Bu da 20 gr.’lık tek porsiyonda sadece 0,4 gr. fındık demek oluyor. Bir başka deyişle; 1,5 kg.’lık devasa kutuda tam 678 gr. yani yaklaşık 339 adet küp şeker kadar ilave şeker bulunurken, kutuda sadece 30 gr. fındık yer alıyor. Ürün bu düşük fındık oranının yanında – koku ve tadı vermesi adına fındık aroma vericisi içeriyor. Üründe Emülgatör olarak Ayçiçek lesitini kullanıldığını da ayrıca belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Pamuk, Ayçiçek), Demineralize Peynir altı suyu tozu, Yağsız süt tozu (%9), Kakao tozu (%7), Fındık püresi (%2), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici (Vanilin, Fındık)
🔎Torku Frema Besin Değerleri
👉Enerji 109 kcal
👉Şeker 9 gr.
👉Yağ 6,6 gr.
👉Protein 0,8 gr.
👉Lif 1,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri