Bebek Bisküvisi

İstanbul Halk Ekmek Minnak Bebe Bisküvisi


İlk çıktığı Mart 2018’de Kim Üretiyor başlığı altında incelediğimiz Minnak Bebe Bisküvisi’ni önceki gün rastladığımız ambalajı üzerinden tekrar inceliyoruz. Ürün 175 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Halk Ekmek fabrikalarında üretilen Minnak Bebe Bisküvisi amalajında özellikle tereyağ içeriğiyle vurgulanıyor.

Bisküvinin en önemli özelliği içeriğinde Palm, Pamuk veya Kanola gibi yağlar yerine Tereyağı ve Ayçiçek yağı bulunuyor olması. Bu haliyle 100 gr.’da 13,1 gr. Yağ içeren üründe doymuş yağ oranı 5,9 gr. gibi bir seviyede kalıyor – ki bu yağ oranı da tereyağından geliyor. Ürünün 20 gr.’lık tek porsiyonundan alınan yağ ise yine düşük denebilecek seviyede 2,6 gr. düzeyindedir.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Buğday nişastası ve Kahverengi şeker bulunuyor. Kahverengi şeker daha önce birkaç farklı üründe daha bahsettiğimiz ve şeker pancarından üretilen sofra şekerinin üretim aşamasında melas da katılarak üretilmesiyle oluşan, şeker yapısı itibariyle bir farklılık olmayan fakat lif oranı nispeten daha yüksek olan bir rafine şeker türü. Üründe kahverengi şeker kullanılması bisküvilerin de rengine etki etmektedir. Öyle ki; çifte kavrulmuş Petit Beurre bisküvilerde sırf daha “kavrulmuş” görünsün diye melas katıldığını daha önce söylemiştik. Ürünün kahverengi sofra şekeri ilavesiyle 20 gr.’lık tek porsiyonda 5 gr. ilave şeker içerdiğini belirtelim. Ürün bu haliyle tek bir adet bisküvide yaklaşık 1 gr. ilave şeker olduğunu söyleyelim.

Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra %3,4 oranında süt ve ayrıca yağsız süt tozu bulunuyor. Ürün ayrıca elma sirkesi, peynir altı suyu tozu içeriyor. Üründe ilave mineral olarak Kalsiyum ve vitamin olarak B1 vitamini bulunuyor. Bu haliyle; 20 gr.’lık tek porsiyon ürün 52,6 mg. Kalsiyum ve 0,09 mg. B1 vitamini içeriyor. Son olarak üründe aroma verici olarak vanilin bulunduğunu ve kabartıcı olarak sadece evlerde de kullandığımız Sodyum Bikarbonat yer aldığını söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Buğday nişastası, Kahverengi şeker, Tereyağı (%6,4), Ayçiçek yağı, Elma sirkesi, Süt (%3,4), Pirinç unu, Kabartıcı (Sodyum Bikarbonat), Yağsız süt tozu, Mineral (Kalsiyum), Peynir altı suyu tozu, Aroma verici, B1 vitamini
🔎İstanbul Halk Ekmek Minnak Bebe Bisküvisi Besin Değerleri
👉Enerji 88,8 kcal
👉Şeker 5 gr.
👉Yağ 2,62 gr.
👉Protein 0,83 gr.
👉Lif 1,26 gr.
👉Kalsiyum 52,6 mg.
👉B1 vitamini 0,09 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri