Özel Araştırma

İlk bakışta hepsini Nescafé üretiyor zannedersiniz ama gerçek öyle değil!


Daha önce birçok ürünle ilgili fason üretim yaptıran firmaların etiket beyanlarında üretim yaptırdıkları üreticilerden hiç bahsetmediklerini, sadece anlaşılmayan bir işletme koduyla tüketiciye beyanda bulunduklarını vurgulamıştık. Hatta bu paylaşımlarımız çoğu zaman “Fason kötü bir şey mi?” soruları ve çeşitli ithamlarla karşılık bulmuştu. Bununla da ilgili geçtiğimiz aylarda fason üretim konusunu anlatan bir Youtube videosunu Gıda Dedektifi Youtube hesabında yayınlamıştık.

Adı artık fasoncuya çıkan çeşitli firmaların yanısıra son dönemde kendine ait üretim tesisleri bulunan ve çokça bilinen markaların da bu üretim modelini benimsediğini tespit ettik. Bunun son örneği; global marka değeri ve Türkiye’de üretim tesislerine rağmen Nescafé tarafından kendi üretimi olmayan soğuk kahve ürünlerinin kendi üretimi gibi tüketiciye sunulması oldu.

Gönenli Süt  tarafından Balıkesir’deki fabrikada üretilen bu soğuk kahve ürünleri etiket üzerinde Üretici Firma bilgisi olmadan tüketiciye sunuluyor. Tüketiciye bu konuda sunulan tek bilgi Gönenli Süt Ürünleri firmasına ait TR-10-1148 onay kodudur. Tabi bu kod etiket üzerine hiçbir anlam ifade etmediği gibi, sadece Tarım Bakanlığı’nın web sitesinde yer alan karmaşık bir bölüm üzerinden yapılacak araştırma sonucunda tespit edilebilmektedir. Kısacası; firmalar kendi üretimi olmayan üretimi marka değerini korumak adına kendi üretim gibi göstermeye devam ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı da buna izin vererek tüketicinin eksik hatta hatalı bilgilenmesine göz yummaktadır.

Her zaman tekrar ettiğimiz gibi; mesele bu firmaların fason üretim yaptırması değildir. Burada bizim ilgilendiğimiz temel mesele olayın tüketici boyutuyla ilgilidir. Öyle ki, sorsanız “Fason üretim kötü bir şey değil” ya da “Fason üretimde ne gibi bir sıkıntı var!” diyen firmaların bu detayı tüketiciyle paylaşmama gibi bir yol izlediği gözlerden kaçmamalıdır. Biz de bu çerçevede net bir şekilde çağrı yapıyoruz; Fason kötü bir şey değilse; üretici firmalar etikette açık ve net olarak yer almalı, tüketicinin eksik ve hatta hatalı bilgilendirilmesine Türk Gıda Kodeksi’ni fason üretim yaptıranların lehine değiştiren Tarım ve Orman Bakanlığı bir an önce bu hatalı mevzuattan dönmelidir. #NeİçtiğiniziBilin
@tarimgovtrComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri