Gündem Özel

Venezuela’dan ithal peynirlerde Menşei: Türkiye yazılabilecek!


Önceki hafta ithalatta Venezuela’ya tanınan ayrıcalıklar ve özellikle peynir gibi temel gıda maddelerinin bile gümrük vergisiz olarak ithalat yolunun açılması çok konuşulmuştu. Birçok uzman ve siyasiden konuya tepkiler gelirken, biz Gıda Dedektifi olarak konuyu ilk gündeme taşıyan hesaplardan biri olmuştuk. Dün gece ise Resmi Gazete’de yine Venezuela ile yapılacak bu ithalatla ilgili çok çarpıcı bir yönetmelik yayınlandı. Kısa adıyla “Tercihli Menşe tespiti” hakkında yönetmelikle artık Venezuela’dan ithal edilen peynir, Türkiye’deki peynir ile “karıştırıldığında” Menşei: Türkiye ifadesi alabilecek.

Yönetmeliğin “İkili menşe kümülasyonu” başlıklı 6. Maddesinin 1. Bendinde “Venezuela menşeli girdiler, Türkiye’de elde edilen bir ürün içine dahil edildikleri takdirde, Türkiye menşeli kabul edilir.” İfadesi yer alıyor. Buna göre ürünleri yıkama, temizleme, meyve ve kuruyemişlerin kabuklarını soyma, çekirdeklerini çıkarma veya tahıl veya pirinci kabuklarından ayırma, beyazlatma veya parlatma gibi işlemlerin dışında yeterli işçiliğe sahip ürünlerde Menşei: Venezuela veya Venezuela’dan ithal hammadde ile Türkiye’de üretilmiştir ifadeleri yerine Menşei: Türkiye ifadesi yer alacak. Yani Türkiye’de üretilmiş ve Venezuela’dan ithal edilmiş eritme peynirlerin birbirine katılması suretiyle elde edilen Türkiye menşeli peynirlere ve birçok benzeri devşirme ürüne hazır olmalıyız.

Biz yerli üretim ve milli değerler kavramlarını her fırsatta ön plana çıkarırken, birkaç aylığına dövizlerin yükselmesini fırsat bilerek yerli ve milli değerleri öne çıkaranlar; şimdi Venezuela’ya tarihte görülmemiş imtiyazlar veriyor, yerli tüketicinin tükettiği ürünlerin menşe ülke bilgisini bile itibarsızlaştırıyor. Geçmişte çokça bahsettiğimiz canlı hayvanların menşe ülkesinin Türkiye olarak belirtilmesi hususunda hatan dönmeyi beklerken, geçen süreçte bu hatalar silsilesi tahıldan bakliyata, kuruyemişten meyveye kadar birçok farklı ürüne yayılıyor. Yerli Üretim logosu kafa karışıklığı ve “İthal hammaddeyle üretilmiştir” esneklikleri sonrasında Venezuela’ya tanınan bu imtiyaz, gelecek süreçte yerli ürün kavramını tam olarak ortadan kaldırmayı sağlayacaktır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri