Süt ve Sütlü İçecekler

Nestlé Chokella Kakaolu Fındık Aromalı Süt


Kırtasiye reyonunun hemen yanında, çocuklara yönelik dikkat çekici ambalajlarda satılan Nestlé markalı Chokella Kakaolu Fındık Aromalı Süt ürününü inceliyoruz. Ürün pipetli kutularda 180 ml.’lik paketlerde satılıyor. Ürünün Gıda İşletmecisi olarak Nestlé Türkiye gözükse de; paketin arka kısmında alt köşede ufacık ibarelerle TR-10-1148 onay kodu dikkatimizi çekiyor.

Tüketicinin dikkatini çekmesin hatta tüketici bu konuda bilgilenmesin diye ellerinden geleni yapan firmaların kervanına katılan Nestlé, Nescafé Express ürünlerinden sonra Chokella Süt ürününü de Gönenli Süt fabrikalarında fason olarak ürettiriyor. Bu üretim modeli de; tüketiciye firma beyanıyla değil; TR-10-1148 gibi kimse için bir şey ifade etmeyen bir kodla – sözde – beyan ediliyor. Bakanlık da mevzuatıyla tüketicinin eksik ve hatalı bilgilendirilmesine imkan veriyor.

Gelelim ürünün içeriğine; Ürün ilk 3 sırada Pastörize İçme sütü, Şeker ve Kakao tozu içeriyor. Üründe temel iki bileşen süt ve şeker aslında! Öyle ki üründeki kakao tozu oranı bile %0,75 yani binde 7,5 oranındadır. Ürün ayrıca fındık aroma vericisi ile vanilin içermektedir. Üründe kıvam arttırıcı olarak karragenan ve eser miktarda denebilecek oranda tarçın bulunuyor. Ürün bu haliyle süte şeker katılmış, çok az da kakao tozu serpilmiş, katkılı bir endüstriyel ürüne dönüşüyor.

Ürünün Besin Değerleri tablosuna baktığımızdaysa 180 ml.’lik tek kutuda 94 kcal enerji verdiğini görüyoruz. Ürün tek kutuda – sütten gelen şeker dahil olarak – 14 gr. şeker içeriyor. Ambalajın kenarında yazdığı üzere üründe %2,8 oranında ilave şeker olduğunu anlıyoruz. Bu da tek pakette 5 gr. yani yaklaşık 2 adet küp şekere denk bir ilave şeker demek oluyor. Üründe ayrıca tek kutuda 5,5 gr. Protein ve 1,6 gr. Yağ bulunuyor. Üründeki lif oranı ise 0,5 gr. gibi düşük bir seviyededir – ki bir içecek için bu yüksek bile sayılabilir. Ürünü tüketen bir çocuk bu haliyle tek kutu üründen aldığı kalorinin %21’den fazlasını ilave şekerden almaktadır. Üründeki kalsiyum oranının da beyan edilmediğini ayrıca belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize içme sütü, Şeker, Kakao tozu (%0,75), Aroma vericiler (Fındık, Vanilin), Tuz, Kıvam arttırıcılar (Karragenan), Tarçın.
🔎Nestlé Chokella Kakaolu Fındık Aromalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 94 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ 1,6 gr.
👉Protein 5,5 gr.
👉Lif 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri