Peynir

Pınar Choco Labne


Bim marketlerde gözümüze çarpan ve piyasaya yeni giren bir ürünü inceleyeceğiz. Ürün aslında bir taze peynir fakat gıda endüstrisinin sınır tanımayan hayal gücü artık bizi “çikolatalı” taze peynirle de tanıştırıyor. Ortaya da işte böyle bir endüstriyel ürün çıkıyor; Pınar Choco Labne’yi inceliyoruz. Ürün 180 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün etiketinde bir ibare yok biz de kakaolu fındık kremalarındaki gibi 25 gramı tek bir porsiyon olarak kabul ettik.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pastörize İnek sütü, Şeker ve Sütlü Çikolata olduğunu görüyoruz. Üründe %10 oranında yer alan sütlü çikolata içeriğinde de ilk sıralarda; Şeker, Tam yağlı süt tozu ve kakao yağının yanısıra; Ayçiçek lesitini ve aroma verici bulunuyor. Üründe ayrıca %4 oranında Kakaolu fındık kreması, %3 oranında kakao tozu ve %2 oranında fındık püresi bulunuyor. Ürün Ayçiçek lesitinini yanı sıra; Soya lesitini de içeriyor. Üründeki sütlü çikolata ile kakaolu fındık kremasının ayrı emülgatörler içermesi bu ürünün aynı fabrikada üretilmediği veya farklı bir firmadan tedarik edildiği izlenimi doğuruyor. Bildiğiniz gibi Pınar firmasının sütlü çikolata ya da kakaolu fındık kreması üretimi bulunmuyor.

Gelelim ürünün besin değerlerine. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 293 kcal enerji veriyor. 100 gr. üründe 29,5 gr. Karbonhidrat, 5,5 gr. Protein ve 287 mg. Kalsiyum bulunuyor. Aynı markanın sade Labne peyniri ile bu ürünün karşılaştırdığımızda ise tam olarak farklılığı görebiliyoruz. Öyle ki; Pınar Labne peynir sadece 3,5 gr. Karbonhidrat – yani sütten gelen laktoz içerirken bu ürünün 100 gr.’da en az 26 gr. ilave şeker içerdiğini net olarak hesaplayabiliyoruz. Bu da tek porsiyonda yaklaşık 6,5 gr. ilave şekere bulunduğunu gösteriyor. Fakat bir diğer yandan da Labne peynir etiketiyle Choco Labne peynir etiketindeki şeker oranlarının tutarsız olduğunu da belirtelim. Bu üründe bulunan 287 mg. Kalsiyumun sade Labne peynirde 354 mg. Oranında olduğunu da belirtelim. Üründeki yağ oranlarının yaklaşık düzeylerde, protein oranının ise Choco Labne ürününde ilave süt tozlarının etkisiyle daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Şeker, Sütlü Çikolata (%10) [Şeker, Tam yağlı süt tozu, Kakao yağı, Kakao, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Aroma verici], Kakaolu Fındık Kreması (%4) [Şeker, Fındık, Bitkisel yağ (Fındık, Ayçiçek), Kakao tozu, Peyniraltı suyu tozu, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici], Kakao tozu (%3), Fındık püresi (%2), Aroma verici, Laktik asit bakteri kültürü.
🔎Pınar Choco Labne Besin Değerleri
👉Enerji 73,25 kcal
👉Şeker 5 gr.
👉Yağ 4,25 gr.
👉Protein 1,37 gr.
👉Kalsiyum 71,7 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (25 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri