Yoğurt

Dost Gurme Meyveli Yoğurt


Bim marketlerde bu hafta gelen ürünler arasında gördüğüm ve sizler tarafından da sorulan meyveli yoğurtları inceleyeceğiz; Dost Gurme Meyveli Yoğurt. Ürünün Mango ve Yaban Mersini çeşidine rastladık, her ikisini de ayrı ayrı ele alıyoruz. Ürün 125 gr.’lık paketlerde satılıyor ve Danone Tikveşli firması tarafından üretiliyor.

Ürün içeriklerine baktığımızda temel bileşenlerin değişiklik göstermediğini ve ürünlerin besin değerlerinin aynı olduğunu görüyoruz. Her iki ürün de %6 oranında meyve içerirken, kalori, protein, yağ ve şeker oranları birbirine eşit olarak görünüyor. Ürünlerin besin değerleri tablosunda bir hata dikkatimizi çekiyor. Öyle ki; ürünün 100 gr.’daki kalori beyanında 129 kJ ve 542 kcal olarak belirtilen enerji miktarlarında birimlerin karıştırıldığını anlıyoruz. Doğru haliyle 542 kJ ve 129 kcal olması gerektiğini yaptığımız kalori hesabıyla anlayabiliyoruz. İncelememize değerleri doğru hesaplamalarıyla 100 gr. ve 125 gr. üzerinden ele aldığımızı belirtelim.

İlk olarak Mangolu ürüne bakalım. Ürün ilk 3 sırada; Tam yağlı süt, Pancar şekeri ve %6 oranında Mango meyvesi içeriyor. Üründe ayrıca modifiye nişasta, stabilizörler ve aroma verici bulunuyor. Üründeki aroma verici maddenin içeriği ise beyan edilmiyor. Ürüna yrıca asitlik düzenleyici ve renklendirici içeriyor. Üründe mango meyvesi rengi vermesi adına karotenler ve paprika ekstraktı kullanılmış. Tek kutu ürün bu haliyle 161,3 kcal gibi yüksek sayılabilecek bir enerji veriyor. Ürünün tek adedi 21,2 gr. Şeker içeriyor -ki bu sütten gelen laktoz ve ilave şekerin toplamını ifade ediyor. Üründe Danone ürünlerinden farklı olarak ilave şeker miktarı yüzdesel olarak belirtilmemiş. Fakat basit bir hesapla ürünün yaklaşık 80 gr. süt içerdiğini kabul edersek bu da 100 gr. üründe 3,75 gr. laktoz olduğunu hesaplayabiliriz. Bu hesaba göre 100 gr. Dost Gurme Mangolu yoğurt ise 17,4 gr. yani yaklaşık 8 tane küp şeker kadar ilave şeker içermektedir. Üründe buna karşılık lif oranı paylaşılmazken, kalsiyum değerleri de tüketiciye beyan edilmiyor.

🔎Dost Gurme Mangolu Yoğurt İçindekiler: Tam yağlı süt, Pancar şekeri, Mango (%6), Modifiye nişasta, Stabilizör (Pektin, Guar gam), Aroma verici, Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Trisdoyum sitrat), Renklendiriciler (Karotenler, Paprika ekstraktı), Yoğurt kültürü.
💉Alerjen Uyarı: Süt içerir. İz miktarda yumurta, soya, sert kabuklu yemişler, gluten içeren tahıllar içerebilir.
🔎Dost Gurme Mangolu Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 161,3 kcal
👉Şeker 18,8 gr.
👉Yağ 6,9 gr.
👉Protein 3,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (125 gr.) ürün için verilmiştir.

Gelelim aynı ürünün Yaban Mersinli çeşidine. Ürünün temel bileşenleri değişmiyor demiştik. Bu üründe de %6 oranında yaban mersini bulunuyor. Ürün ayrıca modofiye nişasta, asitlik düzenleyiciler ve aroma verici içeriyor. Üründe aroma verici içeriği beyan edilmezken, ayrıca renklendirici olarak antosiyanin denilen ticari olarak üzüm kabuğu veya suyundan elde edilen gıdaya mor ve kırmızı renk veren bir pigmenttir. Üründe ayrıca – diğer çeşitten farklı olarak – Emülgatör olarak Karragenan bulunmaktadır. Ürün bu haliyle yine aynı şekilde tek kutuda 161,3 kcal enerji içerirken, yaklaşık 17,4 gr. ilave şeker, 6,9 gr. yağ ve 3,6 gr. protein ihtiva etmektedir. Bu çeşitte de kalori birimleri benzer şekilde hatalı beyan edilmiş olup, üründeki lif ve kalsiyum değerleri açıklanmamıştır. #NeYediğiniziBilin

🔎Dost Gurme Yaban Mersinli Yoğurt İçindekiler: Tam yağlı süt, Pancar şekeri, Yaban Mersini (%6), Modifiye nişasta, Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Trisdoyum sitrat), Kıvam arttırıcı (Karragenan), Yoğurt kültürü, Aroma verici, Renklendiriciler (Antisiyaninler)
💉Alerjen Uyarı: Süt içerir. İz miktarda yumurta, soya, sert kabuklu yemişler, gluten içeren tahıllar içerebilir.
🔎Dost Gurme Yaban Mersinli Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 161,3 kcal
👉Şeker 18,8 gr.
👉Yağ 6,9 gr.
👉Protein 3,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (125 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri