Gıda Takviyesi

Ocean Plus Balık Yağı


Balık yağı içeren takviye edici gıdalarda çokça sorulan bir diğer ürünü inceliyoruz; Ocean Plus. Ürün Orzax İlaç ve Kimya Sanayi tarafından Almanya’dan ithal ediliyor. Ürün ambalajında ürüne ait IFOS sertifikası olduğu ve Trigliserid formda balık yağı içerdiği belirtilmektedir. Bu konuyla ilgili bir önceki ve bu gönderide soruları cevaplamak adına kısaca değinelim; Trigliserid balık yağı aslında doğal ve saf balık yağıdır.

Trigliserid formdaki yağlar balıklardaki yağın doğal – olması gerektiği hali denebilir. Bunun karşılığı ise Etil Ester yağlardır – ki bunlar kimyasal bileşen içerir. Bu yağların aç karnına alınması problem olabilirken, biyoyararlılığı yani vücut tarafından emilme oranı da düşüktür. Trigliserid formdaki balık yağlarının emilim oranı %70 ila %80 civarındadır. Diğer yandan IFOS sertifikası ise bu ürünlerin birçok farklı spesifikasyona göre analiz ve değerlendirmesini yapan bağımsız bir kuruluştur. Möller’s ürününde olduğu gibi Ocean Plus da IFOS’tan onaya sahiptir.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Balık yağı, Balık jelatini ve Gliserol olduğunu görüyoruz. Burada her üç temel bileşenle ilgili de değinilecek bazı hususlar var. İlk olarak ürünün Sığır jelatini yerine Balık jelatini içermesi tüm helallik tartışmalarını bir kenara bırakan, eşine çok da rastlamadığımız bir durum. Bunun bir benzerini Haribo ürünlerinin İsrail’deki Kosher sertifikalı özel üretimlerinde – dünyada tek örnek olarak görmüştük. Bir diğer husus ise üründeki Gliserol bileşeninin tamamen bitkisel kaynaklı olduğu bilgisidir.

#IFOS ÖZEL: Ürüne ait IFOS raporunda 30021686 parti no’lu ürünün 403 mg. EPA ve 300 mg. DHA olmak üzere toplam 801 mg. Omega-3 içerdiği görülüyor.

IFOS sertifikası 30021686 parti no’lu ve 04.2023 Son Tüketim Tarihli ürüne aittir.

IFOS web sitesine girdiğimizde ürünün birçok farklı parti numaralı ürün için IFOS sertifikasının şu anda yayında olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra üründeki IFOS sertifikalarını incelediğimizde tüketiciye beyan edilenden daha yüksek oranda EPA ve DHA tespit edilebildiğini anlıyoruz. Örneğin; 30021686 parti no’lu 04.2023 Son Tüketim Tarihli Ocean Plus ürünün IFOS sertifikasına göre beyan edilenden daha yüksek oranda Omega-3 içerdiğini görüyoruz. Üründe 384 mg. EPA beyan edilirken, 403 mg. tespiti ve yine 252 mg. DHA beyan edilirken 300 mg. tespiti sertifikanın sonuçlar kısmında görülebiliyor. Üründeki diğer bileşenlerin de IFOS standartlarına uygun olduğu ve ve referans değerlerden çok daha düşük oranlarda tespit ediliği anlaşılıyor.

Asıl hususa gelirsek; ürün tek kapsülde 1200 mg. gibi çok yüksek denebilecek bir seviyede balık yağı içeriyor. Üründeki bu balık yağının içeriğinde 780 mg. Omega-3 bulunurken, bunun da 384 mg. EPA ve 252 mg. DHA içerdiğini söylemek gerekiyor. Ürünle ilgili IFOS analiz raporuna baktığımızda ise bu beyandan daha yüksek oranda EPA ve DHA içerdiğini görüyoruz. Üründe ayrıca saf su, limon yağı ve E vitamini yani Tokoferolce zengin ekstrakt yer alıyor. Fakat bu üründe de içeriğindeki E vitaminiyle ilgili tüketiciye bir beyan da bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Balık yağı, Balık jelatini, Nemlendirici (Gliserol), Saf su, Limon yağı, Antioksidan (Tokoferolce zengin ekstrakt)
🔎Ocean Plus Balık Yağı Besin Değerleri
👉Balık yağı 1200 mg.
👉Toplam Omega-3 780 mg.
👉EPA 384 mg.
👉DHA 252 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kapsül ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri