Gıda Takviyesi

Solgar Omega-3 “950”


Çokça sorulan bir diğer Omega-3 gıda takviyesini inceleyeceğiz; Solgar Omega-3 “950”. Ürünün 50’lik kapsül bulunan paketleri 162,5₺’ye, 100’lük kapsül bulunan paketleri ise tam 284,9₺’ye satılıyor. Ürünün günde 2 kez kullanımı öneriliyor. Ürünün Menşe ülkesi Amerika Birleşik Devletleri olarak görülüyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada Balık yağı Konsantresi yer alıyor. Balık yağı konsantresi balık yağının yanısıra Tokoeferolce Zengin Ekstrakt içeriyor. E vitamini olarak da bilinen bu bileşen balık yağlarına bozulmayı önlemek için ekleniyor. Ürünün orijinal etiket bilgilerinden balık yağının hamsi, sardalya ve uskumru balıklarından üretildiği anlaşılıyor fakat bu detay Türkçe etikette belirtilmiyor. Fakat en önemli detay; ürünün besin değerleri tablosunda 1 kapsül için verilen değerlerin yanında dipnot işareti yer alıyor.

Dipnot işaretine baktığımızdaysa; üründeki Omega-3 yağ asitlerinin yani EPA ve DHA’nın “Etil Ester” formunda olduğu görülüyor. Etil ester Omega-3 formu aslında sentetik Omega-3 formu olup, vücuttaki biyoyararlılıkları yani emilimleri çok düşüktür. Etil ester formlu balık yağlarının EPA ve DHA yağ asitlerinin bazı çalışmalarda üçte bir bazı çalışmalarda ise beşte biri etkide olduğu belirtilmektedir. Diğer bir deyişle etil ester Omega-3 formlarının vücutta emilim oranları %20 ila %30 civarındadır. En önemlisi Solgar Omega-3 ürününün Etil ester formda olduğu etikette tüketiciye beyan edilmemektedir. Fakat bu durum ABD’deki orijinal Solgar web sitesinden görülebiliyor. Solgar’ın trigliserit yani sentetik olmayan Omega-3 ürünleri de bulunmaktadır. Ürünün orijina letiketinde kullanılan Jelatinin kaynağı da – Sığır veya domuz vb. – belirtilmezken, Türkiye’de eklenen sticker etiket içeriğinde Sığır Jelatin ifadesi yer alıyor. Solgar tarafından üretilen üründe Helal Sertifikası ya da Kosher sertifikası olmadığını söyleyelim.

Bu haliyle ürünün tek kapsülde etil ester formda 1400 mg. Balık yağı konsantresinden gelen 950 mg. Omega-3 içerdiğini belirtelim. Ürün tek kapsülde 504 mg. EPA içerirken, 378 mg. DHA içermektedir. Vücuttaki emilim oranları düşünüldüğünde bu yüksek görünen Omega-3 ve yağ asidi oranlarının 3’te bir ya da 5’te bir oranında fayda sağlayacağını hesaplayabilirsiniz. Ürünün diğer balık yağlarında olduğu gibi tarafsız bir raporlama kuruluşu olan IFOS onayı olmadığını da özellikle belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Balık yağı Konsantresi (Balık yağı, Antioksidan [Tokoferolce zengin ekstrakt]), Kapsül (Sığır jelatini, Jelleştirici [Gliserin])
🔎Solgar Omega-3 Besin Değerleri
👉Omega-3 950 mg.
👉EPA 504 mg.
👉DHA 378 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kapsül için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri