Gündem Özel

Tağşiş listesine sahte ballar da damgasını vurdu!


Dün Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Taklit ve Tağşiş listesi detaylarına baktıkça; özellikle bu listede yaygın marketlerde çok karşılaştığımız ürünlerde ve “mahalle kasabı” ya da “mahalle lokantası” denebilecek işletmelerde satılan temel gıda ürünlerinde ciddi tağşişlere rastlandığını gördük. Bunlardan biri de; yine sahteciliğe son derece açık olan ballarda geldi. Ballarda sahtecilik yani tağşiş yapılıp yapılmadığı 2012 yılında Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nin yürürlüğe girmesinden bu yana C13 ve C4 analiz yöntemleriyle tespit ediliyor. Protein ve Hambal Delta C13 değerleri arasındaki fark ve C4 şekerleri hesaplaması sonrasında balın taklit edilmiş ya da içine farklı maddeler katılmış bal olduğu tespiti yapılıyor. C13 ve C4 analiz yöntemleriyle bala katılan maddeler de ayrıca tespit edilebiliyor fakat bunlar tüketiciye beyan edilmiyor.

Bu haliyle dün yayınlanan listede “Arıcılık Ürünleri” başlığı altında dört farklı ürün tağşiş yaptığı gerekçesiyle yer buldu. Bunlardan en dikkat çekeni ise Balarısı Gıda tarafından fason üretilerek Balkaşık markasıyla Bim marketlerde satılan 850 gr.’lık Süzme Çiçek Balı oldu. Söz konusu tağşişin hangi tarihli üretimde tespit edildiği listede yer almıyor fakat ürün Ekim ayında Bim tarafından “Yüksek kalite, düşük fiyat” sloganıyla pazarlanmıştı. Bu ürünün 089 parti no’lu serisinde C4 Şeker oranı, Protein ve Ham Bal Delta C13 analizleri mevzuata aykırı olarak tespit edildi.

Bu ürünün yanısıra; İzmir’in Selçuk ilçesinde üretim yapan Çeşme Süt ve Tarım Ürünleri firması tarafından üretilen Çeşme ve Alaçatım markalı ballarda da Diastaz sayısı, Prolin miktarı, C4 Şeker oranı, Protein ve Hambal C13 analizleri ve Glikoz-fruktoz oranları mevzuata aykırı çıktı. Özetle aynı firma tarafından iki farklı markayla üretilen dört farklı parti üründe tağşiş tespit edildi. Tağşiş tespit edilen balların 20 gr.’lık tek kullanımlık ambalajlar olması dikkat çekiyor. Bu tek kullanımlık ürünler genellikle turizm tesislerinde, hastanelerde veya kafeteryalarda kullanılıyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri