Ekmek

Kukumav Ekşi Mayalı Karabuğday Ekmeği


Pandemi süreci sonrasında evde yapılan katkısız ekmekler son derece revaçtaydı. Özellikle evde kalınan dönemde sosyal medyada paylaşılan ev yapımı ekmekler Kukumav gibi girişimleri ortaya çıkarttı. Önceki hafta haberdar olduğumuz Kukumav markalı ekmeklerle ilgili bir Karabuğday Ekmeği üzerinden etiket incelemesi yaptık.

Ürün 750 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. İçeriğinde endüstriyel maya kullanılmayan, geleneksel yöntemlerle üretilerek ekşi maya ile mayalandırılan hamur soğuk dolaplarda 24 saat boyunca bekletiliyor. Mayalanma süreci sonrasında ise fırınlarda sipariş usulü pişirilerek gönderiliyor. İçeriğinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan ekmekler oda sıcaklığında 3 gün, buzdolabında 10 gün ve buzlukta 6 aya kadar saklanabiliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada %58 oranında Karabuğday unu bulunduğunu görüyoruz. Bu da 50 gr.’lık tek dilimde 29 gr. karabuğday tükettiğinizi gösteriyor. Üründe karabuğday unu haricinde bir un bulunmuyor ve ürün gluten içermiyor. Fakat firma tarafından etikette yapılan uyarıya göre aynı hatta üretilen diğer ürünlerden gluten bulaşı ihtimali düşünülerek çölyak hastalarının ürünü tüketimi önerilmiyor. Üründe bunların yanısıra karabuğday ekşi mayası, içme suyu ve kaya tuzu bulunuyor. Ürün herhangi bir katkı maddesi, koruyucu madde, endüstriyel maya veya endüstriyel enzimler içermiyor. Ürünün her bir dilimi yaklaşık 50 gram geliyor. Buna göre ürün tek diliminde yaklaşık 88,5 kcal enerji veriyor. Ürünün tek dilimi 17 gr. Karbonhidrata karşılık 2 gr. lif içeriyor – ki bu lif oranı karabuğday unundan gelen liftir. Üründe ayrıca tek dilimde 0,5 gr. yağ ve 3 gr. protein bulunuyor. Üründe ilave bitkisel yağ veya ilave şeker bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Karabuğday unu, Karabuğday ekşi mayası, İçme suyu, Kaya tuzu
🔎Kukumav Karabuğday Ekmeği Besin Değerleri
👉Enerji 88,5 kcal
👉Karbonhidrat 17 gr.
👉Yağ 0,5 gr.
👉Protein 3 gr.
👉Lif 2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (50 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri