Çikolata ve Gofret

Nutella B-Ready Gofret


Nutella’nın gündemde olduğu bu dönemde Nutella markasıyla piyasaya giren bir üründen bahsedeceğiz; Nutella B-ready. Ürün 22 gr.’lık 6 adet gofretin bulunduğu ambalajlarda satılıyor. Polonya’dan ithal olan ürün içeriğinde %81,5 oranında Nutella Kakaolu Fındık Kreması içeriyor. Tabi bu fındık kreması da Polonya’da üretildiği için tad ve kalite olarak farklı bileşenler – şeker kamışı ve İtalya menşeli fındık gibi – içerebiliyor.

Bu çerçevede ürün içeriğine baktığımızda üründe şeker kaynağı olarak şeker pancarı mı yoksa şeker kamışı mı kullanıldığını anlayamıyoruz. Fakat üründe %81,5 oranında kakaol fındık kreması içeriği oransal anlamda bildiğimiz Nutella fındık kremasıyla aynıdır. Fındık kreması içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Palm yağı ve %13 oranında fındık bulunuyor. Fındık kreması %8,7 oranında yağsız süt tozu içerirken, %7,4 oranında yağı azaltılmış kakao ve Soya lesitini bulunuyor. Ürünün tadını etkileyecek bir diğer önemli bir fark; Polonya’da üretilen bu Nutella fındık kremasında aroma verici olarak doğal vanilya aroması bulunuyor. Türkiye’de üretilen üründe yapay aroma verici – vanilin kullanılıyordu.

Üründeki %16 oranında gofret içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, ekmek mayası ve arpa maltı özü var. Gofret ayrıca buğday gluteni ve süt proteininin yanısıra Soya lesitini de içeriyor. Gofret ilginç bir şekilde ilave şeker veya ilave bitkisel yağ içermiyor. Bunların yanısıra üründe %2 oranında buğday gevreği bulunuyor. Bu içerikte de buğday unu, arpa maltı özü ve ekmek mayası ilk 3 sırada yer alıyor. Buğday gevreği de ilave şeker ya da bitlisel yağ içerimiyor.
Bu haliyle ürünün tek adedinde 114,6 kcal enerji var. Ürünün tek adedi 10,4 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. 22 gr.’lık tek adet üründe ayrıca 5,9 gr. yağ ve 1,6 gr. protein bulunuyor. Üründe lif bulunmuyor. Bu da üründen alınan ilave şekerin hızla kana karıştığını gösteriyor – ki bu da sürekli yeme isteği ve hızlı acıkmayı beraberinde getiriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Kakaolu Fındık kreması dolgusu (%81,5) [Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Fındık (%13), Yağsız süt tozu (%8,7), Yağı azaltılmış kakao (%7,4), Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Doğal vanilya aroması)], Gofret (%16) [Buğday unu, Ekmek mayası, Arpa maltı özü, Tuz, Yağsız süt tozu, Emülgatör (Soya lesitini), Buğday gluteni, Süt protein), Buğday gevreği (%2) [Buğday unu, Arpa maltı özü, Ekmek mayası, Tuz, Yağsız süt tozu, Emülgatör (Soya lesitini), Buğday gluteni, Süt proteini]
🔎Nutella B-ready Besin Değerleri
👉Enerji 114,6 kcal
👉Şeker 10,4 gr.
👉Yağ 5,9 gr.
👉Protein 1,6 gr.
👉Lif Yoktur.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (22 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri