Gazlı İçecek

Schweppes Tonik


Kinin içeriğinden bahsettiğimiz bu süreçte piyasada uzun süredir bulunan bir diğer tonik içeceği inceleyeceğiz; Schweppes Tonik. Ürün 250 ml.’lik şişelerde satılıyor. Üründe sülfat cinsinden 85 mg./L oranından daha az oranda Kinin bulunuyor. Üründeki kinin içeriği etikette kırmızı puntolarla belirtiliyor. Ürün Coca-Cola Türkiye tarafından Türkiye’de üretilmektedir.
Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu ile Karbondioksit bulunduğunu görüyoruz. Yani ürün ilave şeker olarak sofra şekeri veya nişasta bazlı şeker içermektedir – ki bu durum da ürün kapağında -S veya -F harfleriyle tüketiciye beyan edilmektedir.

Üründe bu haliyle 250 ml.’lik tek adette 22,3 gr. yani yaklaşık 11 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunmaktadır. Üründe tek şişede tamamı ilave şekerden gelen 92 kcal enerji bulunmaktadır. Üründe bunun dışında herhangi bir besin değeri bulunmuyor.

Ürün bu içeriklerin yanısıra Asitliği Düzenleyici olarak Sitrik asit ve Koruyucu olarak Potasyum Sorbat içeriyor. Üründe ayrıca içeriği beyan edilmeyen aroma vericiler yer alıyor. Ürün bu haliyle Kinin içeriği haricinde sıradan bir gazozdan farklı bir içeriğe sahip değildir. Özellikle COVID19 döneminde iyileştirici etkilerinin olduğu spekülasyonları sebebiyle gündeme gelmişti. Acıbadem Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hilal Bardakçı’nın net ifadelerine göre Kinin için herhangi bir antiviral etkiden söz etmek mümkün değildir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Karbondioksit, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma vericiler, Koruyucu (Potasyum Sorbat)
🔎Schweppes Tonik Besin Değerleri
👉Enerji 92 kcal
👉Şeker 22,3 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Kinin ~21,25 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri