Gazlı İçecek

Uludağ Efsane Gazoz


Türkiye’nin koruyucu içermeyen gazozu sloganının kullanıldığı reklamlarıyla dikkat çeken Uludağ Gazoz’u inceliyoruz. Ürünün 250 ml.’lik cam şişelerinin yanısıra 1 litrelik boylarının da bulunduğunu ve içeriklerinin aynı olduğunu söyleyelim. 1930’dan bu yana Bursalı Erbak ailesi tarafından üretilen Uludağ gazozları bugün de Bursa’nın İnegöl ilçesindeki fabrikada üretiliyor. Ürün daha önceki yıllarda da koruyucu içermemesine rağmen son yıllarda “Koruyucu içermez” reklamlarıyla dikkat çekiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada bir gazozda bulunan üç temel bileşeni görüyoruz; Su, Şeker ve Karbondioksit. Bu üç bileşen zaten gazoz denilen gazlı içeceği oluşturmaktadır – ki buna ilave olarak üründe doğal aroma vericiler yani ürüne tat ve koku veren maddeler yer almaktadır. Üründe kullanılan aroma vericilerin çeşidi – yani ne aroması olduğu – beyan edilmemektedir. Üründe ayrıca Asitlik Düzenleyici olarak Sitrik asit bulunuyor. Ürün nişasta bazlı şeker, koruyucu ya da renklendirici maddeler içermiyor.

Bu haliyle ürün etiketine baktığımızda ürünün 100 ml.’de 86 kcal verdiğini görsek de, bu hesabın hatalı olduğunu basit bir hesaplamayla anlıyoruz. Öyle ki, 100 ml’de 9,1 gr. karbonhidrat içeren bu ürünün en fazla 36 kcal enerji verebileceğini söyleyelim. Bu da üründeki etiketin firma aleyhine hatalı olarak basıldığını gösteriyor. Ürün buna göre 250 ml.’lik tek şişede 90 kcal enerji veriyor. 250 ml.’lik tek şişe – ya da büyük bardakta ürünün tüketimiyle 21,3 gr. yani yaklaşık 11 tane küp şeker kadar ilave şeker vücuda alınıyor. Bir bardak gazlı suya katılmış aroma vericiler ve tam 11 tane küp şekerden bahsediyoruz! Üründe yağ, protein veya lif gibi besin değerleri bulunmuyor. Bu haliyle üründen alınan yüksek orandaki rafine şeker vücuda hızla giriyor ve kan şekerini kısa sürede tavan yapıyor. Liften yoksun bu yüksek oranda şeker kısa sürede acıkmaya veya tekrar bir şeyler yeme/içme isteği oluşturmaya yetiyor. Üründe koruyucu bulunmuyor demiştik fakat bizi bu yüksek şekerden kim koruyacak? Onu merak ediyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeker, Karbondioksit, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Doğal aroma vericiler
🔎Uludağ Gazoz Besin Değerleri
👉Enerji 215 kcal
👉Şeker 21,3 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri