Gazlı İçecek

Uludağ Sıfır Tonik


COVID19 sürecinde çokça konuşulan kinin bileşeninin – özellikle antiviral etkisiyle ilgili spekülasyonlar sonrasında çıkan bir üründen bahsedeceğiz; Uludağ Sıfır Tonik. Kinin içeren tonik ürünlerinin piyasada uzun süredir varlığının yanısıra bu spekülasyonlar sonrasında tabiri caizse apar topar üretilen bu ürün aslında bu söylentilerden de pay almaya çalışmış gibi görünüyor.

Fakat en baştan söyleyelim Acıbadem Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hilal Bardakçı’nın net ifadelerine göre Kinin için herhangi bir antiviral etkiden söz etmek mümkün değildir.

Peki kinin ile ilgili bu söylentiler neye dayanmaktadır? Kininin de elde edildiği kına kına kabuğundan üretilen diğer etken maddeler olan Klorokin ve Hidroksiklorokin’in COVID19 tedavisiyle adının anılması kinini de böylelikle gündeme getirmişti. Yapılan bilimsel araştırmalara göre kinin ve diğer etken maddelerin molekül yapıları incelendiğinde birbirlerinden oldukça farklı olduğu açıkça görülebiliyor. Güncel veriler incelendiğinde de kinin için herhangi bir antiviral etkiden söz etmek mümkün gözükmüyor. Ayrıca kinin duyu kaybı, kulak çınlaması, görme problemleri, gastrointestinal problemler ve artimi gibi birçok yan etkiye sebep olabiliyor. Kinin için maksimum konsantasyon 83 mg./L olarak belirlenmiştir. Detayları okumak isteyenler için Dr. Halil Bardakcı’nın bilimsel çalışmasını yukarıda sizlere sunuyoruz.

Bu bilgiler çerçevesinde şimdi ürüne dönebiliriz. İlk olarak ürünün az önce belirtilenin de üzerinde litrede 85 mg. Kinin içerdiğini belirtelim. Üründe yer alan kinin oranının sülfat tuzu cinsinden verildiğini de belirtelim. Üründe ilk 3 sırada; Su, Karbondioksit ve Asitlik Düzenleyici olarak Sitrik asit bulunduğunu söyleyelim – ki bu da ürünü aslında gazlı bir içecek yani soda sınıfına sokmaktadır. Üründe bunların yanısıra aroma verici bulunmakta fakat aroma vericinin içeriği tüketiciye beyan edilmemektedir. Ürün “sıfır” sloganıyla şekersiz olarak satılmakta ve Aspartam ve Asesülfam Potasyum gibi yapay tatlandırıcılar içermektedir. Yani COVID19 salgını üzerine kinin içeriğiyle piyasaya sürülen bu üründe yapay aroam vericiler ile yapay tatlandırıcılar bulunmaktadır. Üründe kalori değeri de dahil olmak üzere hiçbir besin değeri bulunmamaktadır. Ürün etiketinde yukarıda bahsettiğimiz yan etkilerden dolayı kırmızı harflerle “Kinin içerir” uyarısının yanısıra; içerdiği yapay tatlandırıcılardan dolayı “Fenilalanin kaynağı içerir” uyarısı bulunmaktadır. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Karbondioksit, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma verici, Tatlandırıclar (Aspartam, Asesülfam-K), Kinin
🔎Uludağ Sıfır Tonik Besin Değerleri
👉Enerji Yoktur
👉Şeker Yoktur
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Kinin 21,25 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri