Çikolata ve Gofret

Pınar Çikolatalı Sos


Önceki gün dikkatimi çeken ve etiketinde “Tatlılarınızın, keklerinizin, meyve salatalarınızın vee dondurmalarınızın lezzetine lezzet katabilirsiniz” ifadesi bulunan Pınar Çikolatalı Sos ürününü inceleyeceğiz. Ürün 330 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürünün ismi çikolatalı sos olmasına rağmen ürün sadece %2 oranında çikolata içeriyor. Bu da 330 gr.’lık tek adette 6,6 gr. bitter çikolata olduğunu gösteriyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Yağlı konsantre süt ve glikoz şurubu bulunduğunu görüyoruz. Bu haliyle 100 gr. ürün tam 59 gr. Şeker içeriyor. Bu da 330 gr.’lık tek pakette tam tamına 195 gr. Şeker olduğu anlamına geliyor. Yani sofra şekeri ile glikoz şurubunun bulunduğu ufacık bir kapta yaklaşık 97 tane küp şekerden kadar ilave şekerden bahsediyoruz. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise sadece 1 gr.’dır. Bu da ürünün çok yoğun oranda şeker içerdiğini göstermektedir.

Üründe bunun ynaısıra Tam hidrojenize yani margarin formunda palm yağı bulunuyor. 100 gr. ürün bu haliyle 5,6 gr. yağ içeriyor – ki bunun 3,3 gramı doymuş yağdan ibarettir. Üründe %2 oranında bitter çikolata bulunduğunu söylemiştik. Çikolatada da ilk 3 sırada; Kakao kitlesi, şeker ve kakao yağı oluştuuryor. Bitter çikolata emülgatör olarak soya lesitin içerirken, üründe ayrıca ayçiçek lesitini bulunuyor. Ürün kıvam arttırıcı olarak ksantan gam içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Yağlı konsantre süt, Glikoz şurubu, Su, Kakao, Tam hidrojenize bitkisel yağ (Palm), Bitter çikolata (%2) [Kakao kitlesi, Şeker, Kakao yağı, Kakao tozu, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)], Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Tuz, Kıvam arttırıcı (Ksantan gam)
🔎Pınar Çikolatalı Sos Besin Değerleri
👉Enerji 67 kcal
👉Şeker 11,8 gr.
👉Yağ 1,1 gr.
👉Protein 1,2 gr.
👉Lif 0,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri