Krema Sos ve Ezmeler

Milka Haselnusscreme


Bugünkü Milka Choco Creme paylaşımıyla ilgili araştırma yaparken ülkemize bulunmayan bir ürününe rastladım. Özellikle Almanya’da tüketime sunulan Milka markalı Kakaolu Fındık Kreması ürününü inceleyeceğiz. Ürün 350 gr.’lık ve 600 gr.’lık cam kavanozlarda satışa sunuluyor. Belçika’da üretilen ürün Almanya’da 3,69€ fiyatla satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Bitkisel yağ ve Peyniraltı suyu tozu olduğunu görüyoruz. Üründe 100 gr.’da tam 57 gr. şeker bulunuyor. Bu haliyle ürün 15 gr.’lık tek porsiyonda 8,5 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor – ki alınan kalorinin %41,3’ü ilave şekerden geliyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise 15 gr.’da sadece 0,3 gr. olarak dikkat çekiyor. Üründeki bu düşük lif oranı aynı zamanda kullanılan fındık ile doğru orantılı. Öyle ki, ürün sadece %5 oranında fındık içeriyor. Bu da 350 gr.’lık tek kavanozda sadece 17,5 gr. fındık bulunduğunu gösteriyor. Üründe ayrıca fındık oranından daha az oranda kakao tozu bulunuyor.

Üründeki tek olumlu içerik kullanılan bitkisel yağ diyebiliriz. Öyle ki ürün Palm yağı değil, Ayçiçek yağı içeriyor. Ürün 100 gr.’da 28 gr. Ayçiçek yağının yanısıra fındıktan ve diğer bileşenlerden gelen yağlarla toplam yağ oranı 34 gramı buluyor. Üründeki doymuş yağ oranı ise – ayçiçek yağının etkisiyle sadece 5,7 gr. olarak beyan ediliyor. Üründe bu haliyle doymuş yağdan gelen kalori oranı %9,2 olarak hesaplanıyor. Üründe Emülgatör olarak da Ayçiçek Lesitini kullanıldığını görüyoruz. Üründe içeriği beyan edilmeyen aroma vericiler kullanılmıştır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Bitkisel yağ (%28) [Ayçiçek yağı], Peynir altı suyu tozu, Fındık (%5), Az yağlı kakao tozu, Kakao yağı, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Tuz, Aroma vericiler.
🔎Milka Kakaolu Fındık Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 83 kcal
👉Şeker 8,5 gr.
👉Yağ 5 gr.
👉Protein 0,6 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (15 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri