Krema Sos ve Ezmeler

Harras Kakaolu Fındık Kreması


Uzun zamandır sizlerden gelen Harras markalı inceleme taleplerine önceki gün File marketlerde rastladığımız Harras Kakaolu Fındık Kreması ile başlayalım. Ürün Bim iştiraki olan File marketlerin “Private Label” yani özel marka ürünlerinden. Biliyorsunuz günümüzde birçok market kendi markaları veya isimleriyle çeşitli firmalara fason olarak ürettirdikleri ürünleri satıyorlar. Genelde bu marketler tarafından fason üretim yapan firmanın hangisi olduğu da açıkça etikette beyan edilerek gizlenmiyor. Bu konuya Fason Üretim konusunu anlattığımız Youtube videosunda detaylarıyla değinmiştik.

Bu haliyle ürünün etiketi üzerinden Bifa Bisküvi tarafından üretildiğini kolayca anlayabiliyoruz. Ürün 750 gr.’lık kavanozlarda satılıyor. Üründe %13 oranında fındık bulunduğu ambalaj üzerinden tüketiciye beyan ediliyor. Bu da 750 gr.’lık tek kavanozda yaklaşık 100 gr. fındık püresi demek oluyor. Fakat ürün bu fındık miktarına rağmen içeriğinde fındık aroma vericisi içeriyor. Bu da üründen gereğinden fazla “sentetik” fındık tadı ve kokusu alacağınızı gösteriyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Bitkisel yağ ve az önce bahsettiğimiz gibi Fındık püresi olduğunu görüyoruz. Üründe Palm yağının yanısıra; Ayçiçek ve Pamuk yağları kullanılmış. Bu haliyle özellikle doymamış yağ oranı yüksek yağların etkisiyle ürünün 100 gr.’da içerdiği 32 gr. yağın 5,2 gr.’lık kısmı doymuş yağdır. Üründe dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise 100 gr.’da 1,4 gr. Tuz içermesidir.

Ürünün şeker içeriğine geldiğimizdeyse ilk sırada Beyaz şeker olarak ifade edilen bileşenin aslında rafine sofra şekeri olduğunu söyleyelim. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 50 gr. şeker bulunuyor – ki bunun yüksek oranda ilave sofra şekeri olduğunu söylemek gerekiyor. Bu haliyle 20 gr.’lık tek porsiyon üründe 10 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunuyor. Üründe bu şeker yükü karşılığında lif miktarı ise tüketiciye beyan edilmiyor. Ürün 20 gr.’lık tek porsiyonda 6,4 gr. yağ ve 1,4 gr. Protein içeriyor. Ürünün 750 gr.’lık tek kavanozda tam 375 gr. şeker yani 180’den fazla küp şeker içerdiğini söyleyelim. Üründe ayrıca Soya Lesitini bulunduğunu da belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk), Fındık püresi (%13), Yağsız süt tozu, Kakao tozu (%7,3), Emülgatör (Soya Lesitini), Fındık aroma vericisi
🔎Harras Kakaolu Fındık Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 107,4 kcal
👉Şeker 10 gr.
👉Yağ 6,4 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri