Çikolata ve Gofret

Nestlé Crunch


Uzun yıllardır raflarda olan ve “patlamış pirinç” kavramıyla bizi tanıştıran Nestlé markalı Crunch ürününü inceliyoruz. Ürün 33 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürün Nestlé Türkiye tarafından Bursa’da üretiliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda üründe %90 oranında sütlü çikolata ve %10 oranında patlamış pirinç olduğunu görüyoruz. Patlamış pirinç diyoruz fakat içerik beyanında ürün içeriğinde pirinç unundan daha yüksek oranda buğday irmiği bulunduğunu anlıyoruz. Yani patlamış pirinç olarak beyan edilen içerikte pirinçten daha yüksek oranda buğday irmiği bulunuyor fakat tam oranı beyan edilmiyor. Patlamış pirinç içeriğinde ayrıca sofra şekeri ilavesi ve arpa maltı ekstresi bulunuyor.

Ürünün sütlü çikolata içeriğine baktığımızdaysa; en az %25 kakao kuru maddesi içerdiğini görüyoruz. Sütlü Çikolata içeriğinde ilk sırada Şeker yer alırken, ardından kakao kitlesi ve kakao yağı geliyor. Sütlü çikolata yağsız süttozu yanısıra; süt yağı ve palm yağı içeriyor. Üründe doğal vanilya aroma vericisi kullanılırken, emülgatör olarak ayçiçek lesitini içeriyor.

Bu haliyle ürün tek adette 173 kcal gibi yüksek bir kalori veriyor. Ürünün tek adedinde 17 gr. şeker bulunuyor – ki bu da yaklaşık 8 tane küp şekere denk geliyor. Ürünün tek adedinde 9,1 gr. yağ ve 2,1 gr. protein var. Ürünün tek adette içerdiği 9,1 gr. yağın 5,3 gramı doymuş yağdır. Üründe yüksek şeker yüküne karşılık lif oranı ise sadece 0,7 gr.’dır. Buna göre üründen alınan kalorinin %30,6’sı doymuş yağdan gelirken, %39,3’ü ilave şekerden gelmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Sütlü çikolata [Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Yağsız süttozu, Peyniraltı suyu tozu, Süt yağı, Bitkisel yağ (Palm), Emülgatörler (Ayçiçek lesitini, Poligliserol polirisinoleat), Doğal aroma verici (Vanilya)], Patlamış pirinç (%10) [Buğday irmiği, Pirinç unu, Şeker, Arpa maltı ekstresi, tuz)
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünü, buğday ürünü ve arpa ürünü içerir. Fındık, antep fıstığı ve badem içerebilir.
🔎Nestlé Crunch Patlamış Pirinçli Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 173 kcal
👉Şeker 17 gr.
👉Yağ 9,1 gr.
👉Protein 2,1 gr.
👉Lif 0,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (33 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri