Peynir

Aynı fabrikada üretilen iki ürün; Mis Üçgen Peynir ve LaVache QuiRit ürünlerini inceliyoruz.


Bugün Şok marketlerde rastladığımız Mis markalı ürünlere üretici firma beyanı sebebiyle önceki paylaşımlarda dikkat çekmiştik. Sonrasındaysa; yine aynı reyonda aynı firma tarafından üretilen, benzer kalitede ve içerikte ürünlerin Private Label yani marketler tarafından yaptırılan fason üretimleriyle gerçek markaları arasındaki fiyat farklılığını ortaya koymuştuk. Bu paylaşımlar sonrasında aynı firma tarafından üretilen LaVache QuiRit ve Mis markalı iki ürünü birlikte incelemek gerekliliği ortaya çıktı.

İlk olarak ürünlerin Bel Karper Gıda A.Ş. tarafından Tekirdağ’da üretildiğini söyleyelim. Karper markasının da üreticisi olan Bel Karper, Kars’ta yaptığı üretimlerle uzun yıllardır yerli bir marka olan Karper ile Fransız Bel firmasının birleşmesiyle 2006 yılında ortaya çıkmıştı. Daha net tabiriyle, Kars ile özdeşleşmiş olan Karper peynirleri Fransız Bel Grubu tarafından satın alınmıştı. Kars’ta başlayan yolculuk Türkiye’nin bir diğer köşesinde, Tekirdağ’da devam ediyor. Her iki ürün de aynı fabrikada üretilerek 15 gr.’lık 8 adetlik ambalajlarda satılıyor. Ürünler arasında temel fark tabii ki ilk olarak fiyat! Mis markalı ürün 3,75₺’ye satılırken, aynı fabrikada üretilen LaVache QuiRit ise 7,25₺’ye satılıyor. Peki bu iki ürün arasında ne gibi farklılıklar var?

İlk olarak LaVache QuiRit ürününe bakalım. Ürün ilk sırada Cheddar peyniri içeriyor. Bu da üründeki temel farklılığı ortaya koyuyor. Eritme peynirlerinde genelde ilk sırada “çeşitli peynirler” ifadesi karşımıza çıkar – ki bu ifade de çoğu zaman piyasadan dönen peynirlerin yeniden üretilmesi iddiasını beraberinde getirir. Üründe geçmiş yıllarda yaptığımız incelemede ilk sırada Tereyağ bulunurken, Cheddar peyniri ikinci sırada yer alıyordu. Bu da üründeki peynir oranının arttırıldığını göstreiyor. Üründe bahsettiğimiz gibi Tereyağ yanısıra süt bileşenleri olarak; Süt tozu ve Süt proteini de bulunuyor.

Ürün bunların yanısıra Eritme peynirlerinin üretim süreci için gerekli olan Emülsifiye edici bileşenler ve çeşitli vitamin ilaveleri içeriyor. Üründe B12 vitamini ve D vitamini ilavesinin yanısıra; Demir ve Çinko bulunuyor. Bu haliyle ürün 15 gr.’lık tek adette günlük ihtiyacın %8’ini karşılayak kadar B12 vitamini, %14’ünü karşılayacak kadar Kalsiyum, %2,5’ini karşılayacak kadar Demir ve %4’ünü karşılayacak kadar Çinko içeriyor. Üründe koruyucu bulunmadığını belirtelim.

🔎İçindekiler: Cheddar, Tereyağı, Süt tozu, Süt Proteini, Emülsifiye Edici Tuzlar (Sodyum Sitratlar, Sodyum Fosfatlar, Kalsiyum Difosfatlar, Polifosfatlar), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Sofra Tuzu, Çinko Glukonat, Ferri Pirofosfat, B12 vitamini, D vitamini
🔎LaVache QuiRit Besin Değerleri
👉Enerji 34 kcal
👉Karbonhidrat 0,75 gr.
👉Yağ 2,7 gr.
👉Protein 1,5 gr.
👉Kalsiyum 112,5 mg.
👉B12 vitamini 0,2 mg.
👉D vitamini 0,1 mg.
📌Not: Besin Değerleri 15 gr.’lık tek adet üçgen peynir için verilmiştir.

Şimdi gelelim aynı fabrikada yine Bel Karper firması tarafından üretilen Mis markalı Private Label – yani özel marka – fason ürünün içeriğine… İlk olarak ürünün aynı gramajlarda satıldığını ve üretici firmanın tüketicinin gayet net ve açık şekilde görebileceği şekilde beyan edildiğini söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızdaysa; ilk sırada Cheddar peyniri yerine Çeşitli peynirler ifadesini görüyoruz. Üründeki peynir çeşitleri belirtilmezken, etikette koyun, keçi ve inek sütünden üretilen peynirlerin olduğu anlaşılıyor. Üründe ikinci sırada benzer şekilde Tereyağı ve sonraısında süt tozu bulunuyor. Ürün benzer şekilde Emülsifiye edici tuzlar içerirken ilave vitamin ve mineraller yer almıyor. Ürün ilave olarak süt proteini içeriyor. Bu haliyle üründe LaVache QuiRit markasında olduğu gibi Demir, Çinko, B12 vitamini ve D vitamini değerleri bulunmuyor. Üründeki Kalsiyum oranı da etiket üzerinden tüketiciye beyan edilmiyor. Ürünün 15 gr.’lık tek adette 2,25 gr. Yağ ve 1,65 gr. Protein içerdiğini söyleyelim. Bu haliyle üründe daha yüksek oranda protein ve daha düşük oranda yağ bulunuyor. Ürün ayrıca 100 gr.’da 1,8 gr. tuz içeriyor. Bu haliyle aynı fabrikada üretilse de; vitamin ilavesi ve cheddar peyniri detayıyla bu ürünün yarı yarıya daha ucuza satılan LaVache QuiRit ürününden ayrıştığını söylemek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Çeşitli peynirler, Tereyağı, Süt Tozu, Emülsifiye Edici Tuzlar (Kalsiyum fosfatlar, Sodyum Sitratlar, Sodyum Fosfatlar, Difosfatlar, Polifosfatlar), Süt Proteini.
🔎Mis Üçgen Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 32,5 kcal
👉Karbonhidrat 1,2 gr.
👉Yağ 2,25 gr.
👉Proteni 1,65 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 15 gr.’lık tek adet ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri