Ekmek

Eti Etimek Klasik


Uzun yıllardır raflarda olan bir ürünü inceleyeceğiz; Eti Etimek Klasik. Kızarmış ekmek olarak raflarda yer alan ilk paketli ekmeklerden olan Etimek Almanya’da “Zwieback” olarak bilinen fırınlanmış şekerli bir ekmek türüdür. Etimek ambalajı üzerinde de “Kıtır kıtır kızarmış ekmek” ifadesi yer almakta olup, 143 gr.’lık ambalajlarda yaklaşık 15 dilim ekmek şeklinde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağ ve Şeker bulunduğunu görüyoruz. Üründe Bitkisel yağ olarak Palm yağının yanısıra Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağlarının kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle 100 gr.’da 4,6 gr. yağ içeren ekmekte 2,2 gr. doymuş yağ bulunuyor. Bu yağ oranı ürünün tek diliminde yaklaşık yarım gram yağa denk geliyor. Üründe ayrıca 100 gr.’da 7,2 gr. şeker bulunuyor – ki bunun yüksek oranda ilave şekerden geldiğini söyleyebiliriz. Üründe bu haliyle 3 dilimde tek bir küp şeker kadar ilave şeker aldığınızı söyleyebiliriz. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise tek dilimde sadece 0,5 gr.’dır.

Üründe ayrıca Yaş maya, Tuz ve Malt ekstraktı bulunuyor. Özellikle bira yapımında kullanılan malt ekstraktının kavrulmuş malt unu olarak ekmeklerde kullanımıyla su tutma kapasitesi arttırılarak bayatlamayı geciktirmesi sağlanmaktadır. Ekmeğin rengine de – kızarmış ekmek rengi vererek – katkı sağlayan bu bileşenin %1 ila %3 oranında kullanılması tavsiye edilmektedir. Üründe emülgatör olarak ayçiçek lesitini kullanıldığını görüyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Şeker, Yaş maya, Tuz, Malt ekstraktı, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini)
🔎Eti Etimek Besin Değerleri
👉Enerji 39,1 gr.
👉Şeker 0,7 gr.
👉Yağ 0,5 gr.
👉Protein 1,1 gr.
👉Lif 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (~10 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri