Çay Kahve

Kurukahveci Mehmet Efendi Kafeinsiz Türk Kahvesi


Standart paketlerinden farklı olarak beyaza çalan paketlerinde dikkatimizi çeken ve üzerinde “Kafeinsiz” ibaresi bulunan Kurukahveci Mehmet Efendi Türk Kahvesi’ni inceleyeceğiz. Ürün aynı boyuttaki ve içerikteki standart Türk kahvesine biraz daha pahalı fiyatlandırılmış. Kafeinsiz içeriğiyle dikkat çeken ürünün etiketinde “Swiss Water metoduyla kafeini alınmıştır” açıklaması yer alıyor.

Swiss Water; İsviçre Su İşlemi olarak isimlendirilen kafeini hiçbir katkı maddesi kullanmadan kahveden ayrıştırma yöntemi olarak biliniyor. 1980’de İsviçre’de keşfedilen bu yöntemle kahve çekirdeklerindeki kafein ayrıştırılıyor. Diğer yöntemlerden farklı olarak kimyasal kullanmadan, sadece su ve karbon filtresi ile gerçekleştiriliyor.

Bunun için bir miktar yeşil kahve çekirdeği – yani henüz kavrulmamış kahve çekirdekleri – sıcak suda bekletilerek kafein dahil içindeki tüm bileşenlerin suya karışması sağlanıyor. Sonrasında kafeinin yanısıra lezzet veren tüm bileşenleri suya geçen bu çekirdekler sudan çıkarılıp atılıyor. Suda geri kalan bileşenler ise kahve çekirdeğindeki kafein yanısıra suda eriyen tüm aromatik bileşenleri içeriyor. Sudaki bu maddeler GCE – Green Coffee Extract yani Yeşil Kahve Ekstraktı olarak isimlendiriliyor. Bu işlemden sonra kafeinin yanısıra diğer bileşenleri de içeren bu su karbon filtresinden geçiriliyor. Karbon filtreleri yeşil kahve ekstraktındaki sadece kafeini emerken, diğer maddeler suda kalıyor. Daha sonra kafeinden arıldırılan bu su yeni bir miktar yeşil kahve çekirdeğiyle tekrar işleme giriyor. Bu sefer, suda eksik olan sadece kafein olduğu için kahve çekirdeklerindeki kafein suya geçerken, diğer bileşenler kahve çekirdeklerinde kalmaya devam ediyor. Bu yöntemle hiçbir çözücü veya kimyasal madde kullanılmadan yenilenen bu işlemlerle kahve çekirdeklerinden kafein ayrıştırılıyor.

İşte bu yöntemle ayrıştırılan bu kahve çekirdeklerinin kavrulmasıyla elde edilen Kafeinsiz Türk Kahvesi Öğütülmüş olarak satılıyor. Ürünün Menşei: Türkiye olarak geçse de; ana bileşen olan kahve çekirdeklerinin tabii ki ithal olduğunu söyleyelim. Fakat hammaddenin hangi ülkeden ithal olduğu belirtilmiyor. #NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri