Hazır Yemek

Dardanel Vişne Kompostosu


Bim’de rastladığımız Dardanel markalı Vişne Kompostosu’nu inceleyeceğiz. Dardanel son dönemde özellikle hazır yemek talebinden pay almak üzere balık ürünlerinin yanısıra çeşitli hazır yemek ürünleri de çıkartmaya başlamıştı. Fakat ilk kez bir kompostoyu bu şekilde görünce; özellikle şeker içeriğine dikkat çekmek adına sizlerle paylaşmak istedik. Ürün Dardanel Önentaş’a ait Çanakkale’deki fabrikada üretiliyor ve BPA içermeyen 250 ml.’lik kutularda satılıyor.

İçeriğine baktığımızda ürünün %15 oranında vişne içerdiğini görüyoruz. Bunun yanında üründe sofra şekeri ve limon suyu bulunuyor. Ürün koruyucu, renklendirici ya da aroma verici herhangi bir katkı maddesi içermiyor. Üründeki şeker oranı ise etiketten anladığımız kadarıyla 100 gr.’da 13 gr. düzeyindedir. Bu da 250 ml.’lik tek kutuda tam 32,5 gr. yani yaklaşık 16 tane küp şekere denk gelmektedir. Üründe tamamı şekerden gelen 130 kcal bulunmaktadır. Liften yoksun şekilde kana karışacak bu şeker bazlı kalori yükünün hızla yakılmadığı sürece vücutta yağ olarak depolanacağını unutmamak gerekiyor.

Yani komposto da mı içmeyeceğiz diyenler için günlük kalori bazında Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre bir hesap yapalım. Dünya Sağlık Örgütü günlük alınan ortalama 2000 kcal enerjinin – ki bu Türkiye’ de 3000 kcal düzeylerine çıkabilm ektedir – sağlıklı bir tüketim için %5’inin veya en fazla %10’unun ilave şekerden gelmesini öneriyor. Bu oranı geçen alımların ise sağlıksız alımlar olduğu kanaatinde birleşiyor. Bu da ülkemizdeki mevzuatlara da yansıyor.

RTÜK reklam yasakları ve okul kantinlerinde satılacak ürünlerle ilgili düzenlemeler tamamen bu bilimsek kritere dayanıyor. Buna göre bakıldığında sadece bu ürünü tüketen bir şahıs sadece ilave şekerden 130 kcal enerji alıyor. Bu da günlük 2000 kcal hesabına göre toplam kalorinin %6,5’inin ilave şekerden geldiğini gösteriyor. Yani önerilen düzeyin üzerinde ilave şeker bazlı kalori yüküne sahip bu kompostonun yanında tüketilecek ilave şekerli bir tatlı veya gün içinde tüketilecek herhangi bir içecek, yiyecek veya abur cubur %10’luk düzeyin kolayca geçilmesini sağlayacaktır. #NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri