Çikolata ve Gofret

Nestlé After Eight


Nestlé tarafından üretilen ve dünyanın birçok ülkesinde satışta olan After Eight Naneli Çikolatayı inceleyeceğiz. Ürün Almanya’dan ithal edilerek ülkemizde 200 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün tek adedi yaklaşık 8,3 gr. olup tek pakette 24 adet çikolata bulunmaktadır. Ürünün 2 adedi tek porsiyon olarak kabul edilmektedir. Biz de aşağıdaki besin değerleri tablosunda size iki adetten oluşan tek porsiyonun bilgilerini sunuyoruz.

İlk olarak üründe %60,4 oranında Naneli dolgu ve %29,6 oranında Bitter Çikolata olduğunu söyleyelim. Yani üründeki dolgu oranı çikolatadan daha yüksektir. Dolguda da ilk 2 sırada Şeker ve Glikoz şurubu bulunmaktadır. Yani dünyaca ünlü diye bahsettiğimiz ve birçok ülkede satışta olan bu “premium” görünümlü çikolatada başrolde şeker ve glikoz şurubu yer alıyor. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 67,6 gr. Şeker içeriyor. Bu rekor şeker oranı 2 adetlik tek porsiyon üründe 11,2 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şekere denk geliyor. Yani çayınızın yanında tükettiğiniz iki adet ince After Eight çikolata ile birlikte çayınıza 5 tane şeker atmış kadar oluyorsunuz.
Üründe nane yağı oranı da ayrıca dikkat çekiyor. Nane tadı gelen bu üründe sadece %0,1 yani binde 1 oranında nane yağı bulunuyor. Üründe bunun ynaısıra herhangi bir aroma verici içeriğinden bahsedilmiyor.

Üründe bitter çikolata içeriğine baktığımızdaysa ilk 3 sırada; Şeker, Kakao kitlesi ve Kakao yağı olduğunu görüyoruz. Bu olağan temel bileşenlerin yanısıra çikolatada sade yağ, yağsız süt tozu ve peynir altı suyu tozu gibi süt bileşenleri yer alıyor. Üründe emülgatör olarak Ayçiçek lesitini bulunuyor. Üründe çikolata içeriğinde de aroma verici içeriği bulunmadığı anlaşılıyor. Fakat baz aldığımız etiket verisi ithalat aşamasında eklenen ve orijinal ambalajdaki veri değildir. Ürün bu haliyle tek porsiyonda 70,6 kcal içeriyor. Üründe tek porsiyonda 11,2 gr. Şeker yüküne karşılık sadece 0,46 gr. Lif bulunuyor. Ürün ayrıca 2 gr. Yağ ile 0,34 gr. Protein içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Naneli Fonder Dolgu (%60,4) [Şeker, Glikoz şurubu, Stabilizör (İntervaz), Nane yağı (%0,1), Sitrik asit), Bitter Çikolata [Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Sade yağ, Yağsız süt tozu, Peryniraltı suyu tozu, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Tuz]
🔎Nestlé After Eight Besin Değerleri
👉Enerji 70,6 kcal
👉Şeker 11,2 gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein 0,34 gr.
👉Lif 0,46 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon – iki adet (16,6 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri