Salça ve Soslar

Kühne Amerikan Sezar Salata Sosu


Bugün File marketlerde rastladığım bir ürünü inceleyeceğiz; Kühne American Caesar Salata Sosu. 250 gr.’lık cam şişelerde satılan ürün Almanya’da üretilerek ülkemize ithal edilmiş. Ürün ambalajında İtalyan Grana Padana DOP peyniri bulunduğu özellikle belirtilmiş fakat etikette bu peynirin oranının %1’den daha az olduğunu anlıyoruz. DOP ibaresini kısaca açmak gerekiyor. Bu ibare bizdeki Coğrafi İşaret gibi bir tanım ve İtalyanca Denominazione di Origine Protetta anlamına geliyor. İtalya’nın geleneksel peynirlerinden olan Grana Padana Kuzey İtalya’da üretilen peynirin geçmişi 12. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Şimdi gelelim ürünün içeriğine… Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Su, Bitkisel yağ ve Alkol sirkesi olduğunu görüyoruz. Üründe bitkisel yağ olarak Kanola yağı kullanılmıştır. Üründeki alkol sirkesinin tam olarak karşılığı – alkol cinsinden net belirtilmemiştir. Üründe ayrıca nişasta bazlı şeker olan glikoz-fruktoz şurubu bulunmaktadır. Ürün bu haliyle 100 ml.’de 19 gr. yağ içerirken, 5,1 gr. şeker bulunmaktadır. Üründe süt içeriği olarak %5 oranında yayık altı suyu ve %3 oranında Rendelenmiş sert peynir bulunurken, %1’den daha az oranda peynir altı suyu tozu içermektedir. Üründe ayrıca modifiye mısır nişastası ve çeşitli baharatlar bulunmaktadır. Ürün %0,5 yani binde 5’ten daha az oranda da yumurta sarısı içermektedir. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 2,3 gr. protein ve 1,8 gr. tuz içermetkedir.

Üründe katkı maddesi olarak kıvam arttırıcılar ve doğal aroma vericiler bulunmaktadır. Üründeki aroma vericilerin çeşitleri ve içerikleri belirtilmezken, kıvam arttırıcı olarak Ksantan gam ve Pektin içerdiğini anlıyoruz. Ürünün koruyucu, aroma arttırıcı ya da renklendirici katkı maddeleri içermediğini de ayrıca belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Bitkisel yağ (Kanola), Alkol sirkesi, Glikoz-fruktoz şurubu, Yayık altı suyu tozu (%5), Rendelenmiş sert peynir (%3), Sarımsak (%2), Modifiye mısır nişastası, Tuz, Peynir altı suyu tozu (<%1), Rendelenmiş Grana Padana peyniri (<%1), Kıvam arttırıcılar (Ksantan gam, Pektin), Baharatlar, Keklikotu, Soya sosu, Limon suyu konsantresi, Yumurta sarısı (<%0,5)
🔎Kühne Amerikan Sezar Salata Sosu Besin Değerleri
👉Enerji 213 kcal
👉Şeker 5,1 gr.
👉Yağ 19 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 0,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 ml. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri