Süt ve Sütlü İçecekler

Pınar Protein Kahveli Laktozsuz Süt


Uzun zamandır raflarda olan protein ilaveli laktozsuz süt Pınar Protein’in piyasaya çıkan Kahve çeşidini inceleyeceğiz. Ürün 500 ml.’lik kutularda satılıyor.

Ürünün temel olarak %0,3 yağlı inek sütü ve Süt proteini içerdiğini söyleyelim. Üründe laktaz enzimi de bulunuyor. Böylelikle ürün “laktozsuz süt” ifadesiyle satılıyor fakat ürün etiketinde de belirtildiği gibi üründe %0,1 yani binde 1 oranında laktoz içerebiliyor. Üründe ilave şeker bulunmuyor fakat ilave edilen laktaz enziminden dolayı üründeki laktoz glikoz ve galaktoza parçalanıyor ve nispeten daha tatlı bir ürün ortaya çıkıyor. Üründe herhangi bir tatlandırıcı da bulunmadığını söyleyelim.

Ürün %0,3 oranında yani binde 3 kahve ekstraktı içeriyor. Böylelikle 500 ml.’lik üründe 1,5 gr. kahve ekstraktı bulunuyor. Üründe ayrıca aroma vericiler var fakat üründeki aroma vericilerin içerikleri beyan edilmiyor. Böylelikle üründe kahve aroma vericisi olup olmadığı ise net olarak bilinmiyor. Fakat ürünün tadı ve kokusundan bunun muhtemelen olduğunu söyleyebilmek mümkün olacaktır.

Üründe protein ilavesi olarak süt proteini var demiştik. Ürün ayrıca B vitamin grubu ilaveleri içeriyor. Buna göre ürüne B1,B3,B6 ve B12 vitaminleri ilave edilmiştir. Ürün 500 ml’lik tek kutuda 0,82 oranında B1 vitamini, 12 mg. B3 vitamini, 1 mg. B6 vitamini ve 1,88 mg. B12 vitamini içeriyor. Bu haliyle 500 ml.’lik tek kutu ürünü tüketenler günlük B1,B3,B6 ve B12 vitamin ihtiyaçlarının %75’ini karşılamış oluyorlar. Üründe ayrıca 100 ml.’de sade süte oranla %50 daha fazla kalsiyum bulunuyor. Buna göre ürün 100 ml.’de 180 mg. Kalsiyum içeriyor – ki bu da 500 ml.’lik tek kutuda 900 mg. gibi yüksek bir orana tekabül ediyor. Ürün 500 ml.’lik tüketiminde günlük kalsiyum ihtiyacının tamamını karşılıyor. Üründe katkı maddesi olarak Stabilizörler bulunuyor. Bunlar da etikette Selüloz, Sodyum polifosfat ve Karboksi metil selüloz olarak sıralanıyor. Ürün ayrıca L-karnitin içeriyor. Lisin aminoasidinin bir türevi olan L-karnitin yağ yakınını hızlandıran bir bileşen olarak biliniyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: %0,3 yağlı inek sütü, Süt proteini, Stabilizör (Selüloz, Sodyum Polifosfat, Karboksi Metil Selüloz), Kahve ekstraktı (%0,3), Aroma vericiler, Laktaz enzimi, Vitaminler (B1,B3,B6,B12), L-karnitin
🔎Pınar Protein Kahveli Laktozsuz Süt Besin Değerleri
👉Enerji 240 kcal
👉Karbonhidrat 30,5 gr.
👉Yağ 1,5 gr.
👉Protein 26 gr.
👉B1 vitamini 0,82 mg.
👉B3 vitamini 12 mg.
👉B6 vitamini 1 mg.
👉B12 vitamini 1,88 mg.
👉Kalsiyum 900 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (500 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri