Peynir

Torku Ruşeymli Labne


Önceki gün Bim marketlerde rastladığım Torku markalı Ruşeymli Labne peyniri inceleyeceğiz. Ürün yasal adıyla Tam Yağlı Çeşnili Taze Peynirdir. 200 gr.’lık paketlerde satılan peynirde %3 oranında Ruşeym yer alıyor. Bu da 200 gr.’lık tek adette 6 gr. ruşeym demek oluyor. Ürünün içerik bilgilerinde ise bir detay dikkatimizi çekiyor. Etiket verilerine göre üründe peynir kültürü değil, yoğurt kültürü yer alıyor. Ürünün Konya Şeker’e ait Panagro Tarım Hayvancılık Gıda ve San. Tic. A.Ş. firması tarafından Konya’da üretildiğini söyleyelim.

Üründe ilk sırada Pastörize İnek sütü kreması bulunuyor. Ürün bu haliyle sütten gelen yağ haricinde herhangi bir ilave bitkisel veya hayvansal yağ içermiyor. 100 gr. üründe sütten gelen 22 gr. yağ bulunuyor. Ürün ayrıca sütten gelen 5,8 gr. protein içeriyor. Buna göre 30 gr.’lık tek porsiyon ürün 6,6 gr. yağ ve 1,74 gr. protein içeriyor. Üründe ayrıca Ruşeymin etkisiyle tek porsiyonda 1,11 gr. lif bulunuyor.

Biraz da üründe yer alan ruşeymden bahsedelim. Ruşeym, buğdayın en değerli kısmı olarak son yıllarda da konuşulan, bilinen ve dikkat çeken bir doğal bileşendir. Biyolojik aktivitesi yüksek olan buğday ruşeymi bilinen en yüksek E vitamini kaynağı olarak dikkat çekiyor. Birçok üründe karşımıza çıkan Alfa-tokaferolün de doğal olarak Buğday ruşeyminden elde edildiğini söyleyelim. Molekül yapısı insan hücresinin molekül yapısıyla aynı olan ruşeym; hücre zarından geçebilecek ve hücre tarafından tam emilim yapılabilecek kadar küçük moleküllere sahiptir. Buğdayın una dönüştürülmesi sürecinde 1 ton buğdaydan 1-3 kg. kadar buğday ruşeymi elde ediliyor. Bu haliyle buğday ruşeyminin buğdayın en değerli kısmı olduğunu söylemek gerekiyor. Bu haliyle; un üretiminde buğday ruşeyminin ayrıldığını yani ekmekte ve her türlü unlu mamulde buğdayın en değerli kısmından yani ruşeymden yoksun bir tüketim yaptığımızı tekrar vurgulayalım. Son olarak üründeki tuz oranından da bahsedelim. Ürün 100 gr.’da 0,7 gr. tuz içeriyor – ki bu 30 gr.’lık tek porsiyonda 0,2 gr. gibi düşük bir orana tekabül ediyor. Üründe emülsifiye edici tuz ya da koruyucu gibi katkı maddeleri bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İnek sütü kreması, Ruşeym (%3), Tuz, Yoğurt Kültürü
🔎Torku Ruşeymli Labne Besin Değerleri
👉Enerji 72,3 kcal
👉Karbonhidrat 0,9 gr.
👉Yağ 6,6 gr.
👉Protein 1,74 gr.
👉Lif 1,11 gr.
👉Tuz 0,21 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri