Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Kellogg’s Granola Klasik


Son yıllarda çeşitli markalarla raflarda yer almaya başlanan granola ürünlerinden Kellogg’s markalı Granola Klasik ürününü inceleyeceğiz. Ürün 340 gr.’lık paketlerde satılıyor. Aslında sağlıklı bir ürün iddiası olmayan granola ülkemizde genelde fit veya sağlıklı olduğu iddiasıyla satılan ürünlerin yanında, aynı raflarda ve kahvaltılık gevrek standında bulunuyor. Granola temel olarak tahıl karışımından oluşan şeker veya bal içeren bir atıştırmalık olarak biliniyor. Ürün Kellogg Med Gıda firması tarafından Kellogg’s markasıyla Türkiye’de üretiliyor. Üründe ithal yulaf kullanıldığı etikette beyan edilse de, hangi ülkeden ithal yulaf kullanıldığı ise belirtilmiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda %56 oranında yulaf bulunduğunu görüyoruz. Yani 340 gr.’lık paket yaklaşık 190 gr. yulaf ezmesi içeriyor. Üründe yulaf haricinde Şeker, Bitkisel yağ ve Buğday patlağı bulunuyor. Gerek üründe gerekse buğday patlağında Bitkisel yağ olarak Palm yağı bulunuyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 22 gr. yağ içeriyor – ki bu da 40 gr.’lık tek porsiyonda 8,8 gr. yağ olduğunu gösteriyor. Üründe doymuş yağ oranı da Palm yağının etkisiyle tek porsiyonda 4 gr. olarak hesaplanıyor. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %18,5’i doymuş yağdan geliyor.

Üründe ayrıca sofra şekeri de olduğunu söylemiştik – ki şeker içerikte 2. Sırada yer alıyor. Üründe nişasta bazlı şeker ya da tatlandırıcı bulunmuyor. Sofra şekerinin etkisiyle ürün 100 gr.’da 21 gr. şeker içeriyor. Bu da 40 gr.’lık tek porsiyonda 8,4 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şekere denk geliyor. Üründe şeker dahil olmak üzere tek porsiyonda 24,8 gr. karbonhidrat var ve bu karbonhidrata karşılık 1,8 gr. lif içeriyor.Üründen alınan kalorinin %17,3’ü ilave şekerden geliyor. Ürün 100 gr.’da 7,2 gr. protein içerirken bu 40 gr.’lık tek porsiyonda 2,9 gram olarak hesaplanıyor. Üründeki proteinin kaynağı elbette yulaf ve buğdaydaki gluten olarak öne çıkıyor. Üründe ayrıca malt ekstraktı, hindistan cevizi tozu ve pekmez bulunuyor. Bu bileşenlerin oranları ise beyan edilmiyor. Üründe ayrıca antioksidan olarak Alfa tokoferol ve Askorbil Palmitat içeriyor. Ürün emülgatör olarak soya lesitini bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Yulaf ezmesi (%56), Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Buğday patlağı [Buğday irmiği, Buğday unu, Malt ekstraktı, Şeker, Tuz, Bitkisel yağ (Palm), Emülgatör (Soya Lesitini), Buğday unu, Hindistan cevizi tozu, Pekmez, Tuz, Malt ekstraktı, Antioksidanlar (Alfa tokoferol, Askorbil palmitat), Tarçın
💉Alerjen Uyarılar: Glıten, kükürt ve soya içerir. Eser miktarda yumurta, badem, fındık, süt ve antep fıstığı içerebilir.
🔎Kelloggs’s Granola Klasik Besin Değerleri
👉Enerji 194 kcal
👉Şeker 8,4 gr.
👉Yağ 8,8 gr.
👉Protein 2,9 gr.
👉Lif 1,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (40 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri