Balık

Norveç’ten değil, Karadeniz’den gerçek bir Omega-3 kaynağı: Palamut


Balık mevsimine girdiğimiz bugünlerde gıda takviyelerinin reklamları ve sosyal medyadaki gizli tanıtımları da gittikçe arttı. Önceki günlerde yine bir kampanya bünyesinde bazı ünlüler takipçilerine çok sağlıklı gıda takviyeleri ve balık yağı içeren ürünler önerirken, bazı hesaplar da firmaların kaleminden çıkan yazıları sanki bir anne baba farkındalığıyla yazıyormuş gibi pazarladı, sizi göz göre göre kandırdı. Geçtiğimiz gün ise Türk Eczacılar Birliği bir markette yapılan mevzuata uygun gıda takviyesi satışından dolayı adeta isyan etti.

Yani anlayacağınız gıda takviyesi sektörü son derece hırslı ve sizleri elde etmek adına istekli. Fakat bu hırs ve istek aslında gücünü doğadan alan – çoğunlukla Norveç’ten ithal – ürünlerin gerçek balık yağı kaynaklarının önüne geçmesine sebep oluyor. Yani balıklara! Biz elbette hiçbir reklama, oyuna, aldatmacaya gelmeden size her zamanki gibi en doğru kaynağından en doğru bilgileri vermeye gayret ediyoruz. Ve diyoruz ki; balık mevsiminde Omega-3, Omega-6, EPA ve DHA gibi çoklu doymamış yağları kaynağından yani balıktan alın. Bugün ise ilk olarak sizlere Yerli Palamut besin değerlerini veriyoruz.

İlk olarak her balıkta olduğu gibi Palamutta da yüksek oranda Protein ve Çoklu Doymamış yağ olduğunu söyleyelim. Çoklu Doymamış yağ aslında balık yağları incelemelerinden ve etiketlerinden çok iyi bildiğiniz Omega-3, Omega-6, EPA ve DHA yağ asitlerini içermektedir. Bunlardan Omega-3 oranı ile EPA ve DHA oranları ise balıktan alınan faydayı net olarak ortaya koymaktadır. Daha önce incelediğimiz balık yağı yayınlarından hatırlayanlar olacaktır. Ürünler tek kapsülde ortalama 600 ila 700 mg. Omega-3, 250 ila 300 mg. DHA ve 400 ila 600 mg. EPA içeriyordu. Bunlardan en yüksek orana sahip kapsülde ise 1152 mg. Omega-3, 432 mg. DHA ve 576 mg. EPA bulunuyordu. Bugün vereceğimiz bilgilerde ise gerçek kaynağından bu değerleri ne denli yüksek oranda alabileceğinizi göreceksiniz.

Bu haliyle 250 gr. Yerli Palamut tükettiğinizde toplam 21,8 gr. Yağ – yani balık yağı tüketmiş oluyorsunuz. Bu oran en yüksek değerlere sahip balık yağı takviyesinde tek kapsülde 1440 mg. gibi bir düzeydeydi. 250 gr. Yerli Palamut ayrıca 4680 mg. Omega-3 içeriyor. Bu da yine en yüksek değerlere sahip balık yağı kapsülüne göre yaklaşık 4 kat daha fazla değere tekabül ediyor. Öyle ki, incelediğimiz ürünler arasında en yüksek değere sahip balık yağı tek kapsülde 1152 mg. Omega-3 içeriyordu.

Gelelim Norveç’ten ithal gıda takviyesi kapsüllerinde öve öve bitirilemeyen EPA ve DHA oranlarına! 250 gr. Palamut 3700 mg. EPA+DHA içerirken, en yüksek değerlere sahip balık yağı kapsülünde bu değerler 1000 mg. düzeyindeydi. Palamut 100 gr.’da bile tek başına 1100 mg. DHA içermektedir – ki bu oran 250 mg.’da 2750 mg. gibi bir düzeye çıkmaktadır. Buna göre 4 kişilik bir aile 1 kg. Palamutu eşit oranda tükettiğinde her bireyin en yüksek değerlere sahip bir gıda takviyesinden alacağından ortalama 3 ila 4 kat daha fazla Omega-3, DHA ve EPA aldığını ortaya koyabiliyoruz. Bu da hergün alınması önerilen ithal, katkı maddeli ve sığır jelatinli kapsüllerden ziyade, haftada 2 ila 3 kez uygun porsiyonda balık tüketimiyle balık yağlarının faydalı oranda alınabildiğini göstermektedir. Sağlıkla, keyifle, afiyetle. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri