Gündem Özel

Geçen yıl ertelenen Okul Gıdası Logosu uygulaması bir yıl daha ertelendi!


Önceki gün yayınlarımızla gündeme getirmiştik; Okul Gıdası logosu uygulamasıyla ilgili henüz bir erteleme kararı gelmemişti ve bu haliyle geçen yıl ertelenen tebliğ 6 Eylül 2020 itibariyle yürürlüğe girmiş oluyordu. Fakat bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2020/23 no’lu Okul Gıdası Hakkındaki Tebliğ hem uygulamayı bir daha erteleyerek 6 Eylül 2021 tarihine öteledi hem de uygulamanın kapsamını genişletti.

Hemen hatırlatalım bu uygulama ertelenmiş olsa da; aynı zamanda bu uygulamanın da altlığını oluşturan 5.2.2013 tarihli Okul Kantinlerine Dair Yönetmelik ve 10.03.2016 tarihli Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ile ilgili genelge halen yürürlüktedir. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen yiyecek ve içeceklerin kantinlerde satışı halen mümkün değildir. Bu yiyecekler ana başlıklarıyla; gazlı içecekler, soğuk çay tarzı aromalı içecekler, kolalı içecekler, meyveli içecekler ve meyve nektarları ile kızartmalar, cipsler, tüm çikolata türleri, gofretler, tüm şekerleme türleri, kremalı, çikolata dolgulu, jöleli kekler, pastalar, hamurlu ve şerbetli tatlılar, çay ve kahveler olarak net bir şekilde belirlenmiştir.

Bu kadar net ve açık bir kıstas ortayken, bugün kantinlerde satılacak her türlü abur cubur ve yukarıdaki listede bulunan ürünün satışı Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve mevzuatına aykırılık teşkil etmektedir. Bugün hepimizin kulak kesildiği Bilim Kurulu tarafından 2016 yılında ortaya konan bu kararlar, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım Orman Bakanlığı tarafından da uygulanmakta fakat denetim mekanizmaları göz göre göre işletilmemektedir. Bu konuda bakanlığa, ilgili kantin işletmecilerine ve bu süreçte denetimsizliğe göz yumarak satışlarına devam eden firmalara tekrar çağrı yapıyoruz; Mevzuata aykırı işlem yapmamalı, yaptırmamalısınız.

Kısaca; Okul Gıdası logosu uygulamasının bir yıl daha ertelenmesi kantinlerde sağlıksız gıdaların satılmasının önünü açmamaktadır. Uygulamada özellikle Okul Gıdası logosu ile ilgili getirilen kriterler de olumlu yönde sürecin uygulanmasına ve denetimine katkı sağlayacaktır. Ülkemize, çocuklarımıza ve gençlere hayırlı olmasını dileriz. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri