Gündem Özel

Okul Gıdası Tebliği’ne Mert Yağız sayesinde oyuncak maddesi girdi!


Seni unutturmayacağız demiştik,
Boşuna hayatını kaybetmiş olmayacaksın demiştik,
Sen başka çocuklar için emsal olacaksın demiştik.

Mert Yağız’ın Ocak ayında okul kantininden aldığı şırınga çikolatanın sebep olduğu hazin ölümü sonrasında yaptığımız yayınlarla ve sizlerin desteğiyle sesimiz duyulmuş olacak ki, çok önemli ve emsal bir karar verildi. Aylarca Mert Yağız’ın ve iki çocuğumuzun daha ölümüne sebep olan şırıngalarla ilgili bıkmadan usanmadan yayın yapmış, kamuoyu oluşturmak adına sizlerden büyük destek görmüştük. Mert’in ailesi ve avukatıyla haftalarca arka planda yaptığımız görüşmelerle mahkeme kararının gizlilik kararına rağmen sürecin çocuklarımızın lehine gelişmesi adına çaba sarf etmiştik.

Tüm bu gayretler sonrasında; önceki günlerde yayınlanan ve gelecek seneye ertelenen Okul Gıdası Tebliği’nde yapılan revizyonlar kapsamında artık şırınga benzeri oyuncaklar ve buna benzer malzemeler gıda ambalajı olarak kullanılmasına engel olan çok önemli bir madde eklendi! Bu malzemelerle üretilen ürünler diğer şartları sağlasa bile, Okul Gıdası Logosu alamayacak ve kantinlerde satılamayacak! Maddeye göre tebliğ kapsamında üretilen ürünlerde oyuncak olarak kullanılması muhtemel olan madde ve malzemeler gıda ambalajı olarak kullanılamayacak.

Tabii ki bu yine kanunlarla değil, denetimle mümkün olacak. Okul Gıdası Logosu Tebliği’nin getirdiği diğer önemli fark ise; kantin denetimlerinin artık Okul müdürleri, öğretmenler veya Okul Aile Birliği tarafından değil; Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından denetlenecek olmasıdır. Bu maddenin eklenmesi ve denetim mekanizmasının geliştirilmesi yönünde çaba sarfeden başta kamuoyu desteği sayesinde sizlere ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine teşekkür ederiz. Bu tebliğin yürürlüğe girdiği tarihe kadar ve sonrasında sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle bir kez daha tebliğin gelecek yılın Eylül ayına kadar ertelenmesi kararının gözden geçirilmesi ve Pandemi sürecinde geçiş sürecinin hızlandırılması çağrısı yapıyoruz.
Kaybedecek tek dakikamız yok,
Kurtaracak milyonlarca çocuğumuz var.
#ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri