İlave Şekersiz, Krema Sos ve Ezmeler

Sarelle Şeker İlavesiz Kakaolu Fındık Ezmesi


Çok sorulan ürünlerden birini inceleyeceğiz; Sarelle Şeker İlavesiz Kakaolu Fındık Ezmesi. Ürün Tadelle ve Pernigotti markalarıyla bilinen Sanset Gıda tarafından üretiliyor ve 350 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor. Ürün içeriğinde sofra şekeri veya nişasta bazlı şekerler yer almazken, tatlandırıcı içeriyor. Üründe tatlandırıcı olarak içerikte ilk sırada yer alan İzomalt yanısıra Sukraloz bulunuyor.

Sakkarozdan yani pancar şekerinden enzimatik transformasyon ile elde edilen ve diyabetik ürünlerde kullanılan İzomalt, A.B.D. ve Avrupa Birliği’nde gıdalarda kullanımına izin verilen doğal bir tatlandırıcı olarak geçmektedir. İzomalt tat değeri olarak sofra şekerinin yarısı kadar tatlıdır. Glisemik indeksi 2 olan İzomalt’ın 1 gramı 2 kcal enerji vermektedir. Bu haliyle enerji yani kalori vermeyen bir tatlandırıcı değildir. İzomalt ince bağırsakta, kolon bakterileri ile fermente olmaktadır. Üründeki bir diğer tatlandırıcı olan Sukraloz ise, ilk olarak 1976’da sentez edilmiş olan eski tarihli tatlandırıcılardan biridir. FDA tarafından 1988 yılında sınırlı olarak ve 1999 yılında ise genel amaçlı kullanımı onaylanmıştır. Sukraloz İzomalt’tan farklı olarak sakkaroz yani pancar şekerinden 600 kat daha tatlıdır. Bu haliyle önerilen kullanım dozu 5 mg./kg./gün’dür. Yani 70 kg.’lık bir bireyin günde 350 mg.’dan fazla tüketmemesi önerilir. Kalori ve glisemik indeks değeri sıfır olan Sukralozun yapılan çalışmalar kapsamında herhangi bir toksik ya da karsinolejik etkisi bulunmadığı belirtilmektedir.

Üründe kullanılan tatlandırıcıların besin değeri tablosunda da miktar bazında bize beyanını görüyoruz. Buna göre ürünün 100 gr.’da 45,5 gr. İzomalt içerdiğini anlıyoruz. Az önce belirttiğimiz gibi gramında 2 kcal enerji veren İzomalt’tan 100 gr.’da 90 kcal yakın enerji gelmektedir. Üründeki diğer şeker kaynağı olarak da 11,5 gr. Sütten gelen şekerler tabloda ayrıştırılmış durumdadır. Üründe bu şeker kaynaklarına karşılık 3,3 gr. Lif bulunmaktadır.

Gelelim üründeki diğer bileşenlere. Ürün bitkisel yağ olarak Ayçiçek yağının yanısıra; Shea ve Hindistan Cevizi yağı içeriyor. Üründe Palm yağı bulunmuyor. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 32,5 gr. yağ bulunmakta olup, bunun 7,3 gramı doymuş yağdan ibarettir. Üründe doymuş yağdan gelen kalori oranı %14,4 düzeyindedir. Üründe bu yağın bir diğer kaynağı olarak; %13 oranında fındık bulunuyor. Ürün bu haliyle tek kavanozda 45,5 gr. fındık içermektedir. Ürün ayrıca %7 ila %13 arasında yağsız süt tozu ve %7 oranında kakao tozu içeriyor. Üründe protein kaynağı olarak peyniraltı suyu tozu ve emülgatör olarak Ayçiçek lesitini kullanılıyor. Ürün aroma verici olarak vanilin yerine; doğal vanilya aroması içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: İzomalt, Bitkisel yağlar (Ayçiçek, Shea, Hindistan Cevizi), Fındık (%13), Yağsız süt tozu, Kakao tozu (%7), Peyniraltı suyu tozu, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Doğal aroma verici (Vanilya), Tatlandırıcı (Sukraloz)
💉Alerjen Uyarı: Süt, süt ürünleri ve fındık içerir. Aşırı tüketiminde laksatif etki yapabilir.
🔍Sarelle Şeker İlavesiz Kakaolu Fındık Ezmesi Besin Değerleri
👉Enerji 91,2 kcal
👉Karbonhidrat 11,4 gr.
👉Yağ 6,5 gr.
👉Protein 1,3 gr.
👉Lif 0,66 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri